C vitamini (askorbik asit)

Askorbik asit kuvvetli bir indirgeyici ajan­dır. Bağ dokusu proteini kollageninin oluşumu için gereklidir. Hidroksiprolinin proteine dönü­şümünü sağlar. Askorbik asit sindirim sistemin­de demiri indirgeyerek emilimini kolaylaştırır. Folasin grubunu folik aside ve bunu da biyolo­jik aktivite gösteren folinik aside dönüştürür. Ayrıca tirozin metabolizmasında rolü vardır. Bu aminoasidin metabolizması ile ilgili bir enzim olan parahidroksifenilpiruvik oksidaz, askorbik asit ile eyleme geçer.

Yeterli bir diyetle vücut dokularında nor­mal bir askorbik asit satürasyonu elde edilir. Uygun bir diyetle yetişkin vücudundaki depo miktarı 600 ile 1500 mg arasındadır. Eğer birey hiç c vitamini almazsa bu depo 20 ile 50 günde kullanılır. Dokularda miktar azalmca böbrekler bunu kompanse etmeye çalışır. İdrarla çok az askorbik asit atılarak gereksinim günde 10 mg a kadar indirilebilir. Günlük gereksinim çocuk­larda 35 mg ile 50 mg arasındadır.

Besinlerde c vitamini kaynakları bitkiler ve meyvelerdir. Sağlıklı bir annenin sütünde küçük bebek için yeterli c vitamini vardır. Pastörize sütte çok az miktar c vitamini vardır. Pişmemiş taze meyve ve sebzelerin hepsi c vitamini içerir. Portakal, greypfrut, mandalina ve limon c vita­mininden zengindir. Şeftali, elma, armut, muzda az bulunur. Karışık salata veya taze hazırlan­mış lahana salatası veya taze domates çok iyi kaynaklardır. Patates az c vitamini içerir. Don­durulmuş sebze ve meyveler, tazeyken var olan vitamin c nin pek çoğunu içerirler. Buna kar­şılık kurutulmuş besinlerde çok az vitamin bu­lunur.

Askorbik asit kolesterolden sürrenal steroid hormonlarının sentezini hızlandırır. Bu hormon­lar stres ile normalden fazla salgılandığı için gereksinim, yanık, kırık ve cerrahi olaylar gibi stres durumlarında artar. C vitamini, optimal doku satürasyon düzeyinde infeksiyonlara di­renç sağlar. Soğuk algınlığından korunmadaki rolü tartışmalıdır. Ancak özellikle bakteriyel in feksiyonlar ve vücut ısısının yükselmesi doku­yu c vitamininden yana fakirleştirir ve daha fazla   c  vitamini  alınmasını  gerektirir.  Tüberr

Külozlu, pnömonili ve romatizmal ateşli hasta­larda daha fazla miktarlara gereksinim vardır. Sülfonamid, salisilat ve kortikosteroid gibi bazı ilaçlar c vitamini atılımını arttırır. Sigara iç­mek de aynı etkiyi gösterir. C vitamininin gün­de 1 5 g gibi yüksek dozlarda alınmasının eği­limli kişilerde oksalik asit böbrek taşlarına ne

Den olduğu bildirilmektedir. Yüksek doz c vita­mini ile bi2 vitamininin emiliminin ve metabo­lizmasının bozulduğunu ve ilave bi2 vitamini verilmesi ile bu durumun düzelmediğini belirten yayınlar vardır. Bütün vitaminler gibi bu vita­minin de aşırı miktarlarda alınmasına gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ