Çatlaklar ( Gerilme Çizgileri )

Çatlak olarak da adlandırılan gerilme çizgileri; uyluklarda, karında ya da memelerde görülen ince kırmızı çizgilerdir. Genel­likle deri elastikiyetindeki değişim­lerin neden olduğu bir deri incel­mesinin sonucudurlar. Başlangıçta kırmızı ile mor arasında bir renkte olan bu çizgiler zamanla sedefli beyaz bir renge dönüşür.

Hamilelik ve ergenlik dönemindeki hormanal değişimler ile cildin gerilmesinin, cildin incel­mesine ve ciltte çatlakların oluşma­sına daha elverişli bir hal almasına neden olduğu düşünülür. Kadın­ların yaklaşık olarak %90’ında hamilelikte çatlaklar oluşur. Hamilelik kaynaklı çatlaklar, daha çok kilo alınması nedeniyle daha belirgin olma eğilimi gösterirler.

22153_yag1

Başlangıçta kırmızı-mor renkte olan bu çizgiler, doğumdan birkaç ay sonra normal ten renginden daha açık bir renk alırlar ve genel­likle zamanla kaybolurlar.Mor gerilme çizgileri, Cushing sendromu  olan birey­lerde de görülür. Bir araştırmada bir tretinoin kreminin faydalı olabileceği bulunmuş olmasına rağmen, gerilme çizgilerinin oluşumunu engellemek ya da bunlan tedavi etmek için kanıt­lanmış bir yol yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ