Çocuklarda Aktinomikoz

Aktinomikoz apse ve fistül oluşumu ile ka-rakterize kronik bir mantar infeksiyonudur.

Actinomyces israeli (bovis) anaerob gram pozitif çomakçık şeklinde mantar sınıfına giren bir bakteridir. Ağız ve dişlerde saprofit olarak bulunur. Oluşturduğu apselerin fistüllerinden gelen cerahatte sarı renkli granüller (kükürt granülleri) bulunur.

Klinik bulgular

Aktinomikoz infeksiyonu ile 3 klinik forma görülebilir.

Servikofasiyal aktinomikoz: Ağız böl­gesinden köken alan infeksiyon sonucu granülomlar, mandibula ve maksillada şişme gelişir. Daha sonra oluşan cerahat fistülize ola­rak dışarı akar. Vakaların % 57 si bu grupta­dır. Tedavi edilmezse infeksiyon boyuna, verteb-ralara ve toraksa yayılabilir.

Abdominal aktinomikoz : Appendiksin ilti­habı ile başlar, bunu ileoçekal bölgede kitle oluş­ması izler. Genellikle dışarı fistülize olur. Ba­zen ilerleyerek karaciğer ve dalağı tutabilir.

Torasik aktinomikoz: Bu formada septik ateş,’ öksürük, balgam ve hemoptizi vardır. İn­feksiyon plevraya ve daha sonra göğüs duvarı­na yayılabilir.

Tanı

Fistüllerden gelen cerahat materyelinin lam ve lamel arasında ezilerek hazırlanan preparat-larmda sarı granül görülmesi ve gram ile boya­mada tipik morfolojinin saptanması ile tanı ko­nulabilir. Anaerob koşullarda kültürde üretile­bilir.

Tedavi

Penisillin en seçkin ilaçtır. Sütçocuğunda günde 2 milyon üniteye kadar, büyük çocukta 20 milyon üniteye kadar verilir. Başlangıçta İV daha sonra İM yolla uygulanır. Tedavi 1-1.5 yıl süre ile oral yolla sürdürülür. Penisilline aller-jik hastalarda eritromisin, klindamisin, kloram-fenikol ve tetrasiklin kullanılabilir. Erişilebilen apseler drene edilmelidir. Antibiyotik tedavisine iyi yanıt vermeyen vakalarda cerrahi tedavi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ