Çocuklarda Biotin Eksikliği

Çok miktarda çiğ yumurtayı aylarca yiyen­lerde görülmüştür. Çiğ yumurta biotin antagonisti olan avidin içerir. Yumurta pişirilince avi­din parçalanır. Lösin metabolizması bozukluğun­da ve propionik asidemide biotine bağımlılık gö­rülebilir.

Uzun yıllar boyunca parenteral nütrisyon (TPN) tedavisi uygulanan hastalarda biotin ye­tersizliği görülür. Bu hastalarda ağız ve burun­da deri lezyonları, depresyon, hiperestezi, ekstremitelerde parestezi, kas ağrısı, blefarit, saç kay­bı ve beyazlaşması gibi semptomlar bildirilmiş­tir. TNP’ye biotin eklenmesiyle bu belirtiler 2-3 haftada geriler ve 3 ayda kaybolur.

TANI

Biotin eksikliği şüphesinde idrarda organik asitler aranmalıdır. İdrarda propionik asit ve beta hidroksiizovalerik asit fazlalığı biotin eksik­liğini düşündürür. Kan ve idrarda mikrobiyolojik yöntemle biotin düzeyi saptanabilir.

TEDAVİ

, Yumurtaya bağlı vakalarda bulgular 2-5 gün 200 jxg/gün parenteral biotin tedavisiyle düze­lir. Hafif vakalarda oral 2-3 mg/gün 2-3 hafta tedavi önerilir. TPN uygulanan hastalarda gö­rülen eksiklik, solüsyona 60 |ig/gün biotin eklen­mesiyle düzeltilir.

Biotinin toksik etkisi bilinmemektedir.

KORUNMA

Sütçocuklarmda günde 0.05 mg, daha bü­yüklerde 0.3 mg biotin’in diyetle alınması ek­siklikten korur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ