Çocuklarda Boy Kısalıklarının Sınıflandırılması

Boy kısalıklarının etiopatogenezi çok çeşitli­dir. Bazı durumlarda bir olguda birden fazla nedenin etken olduğu da görülebilir. Bu neden­le gruplanması oldukça güç olan bu faktörleri inceleme kolaylığı bakımından büyüme bozuk­lukları primer ve sekonder olmak üzere iki ana gruba ayrılır (tablo 4.2.1).
Primer boy kısalığı ,* İskelet sisteminin büyü­mesini engelleyen intrensek bir nedene bağlı olan boy kısalığı, primer boy kısalığı veya primer büyüme bozukluğu olarak tanımlanır. Bu ne­den, genetik bir bozukluk veya antenatal dö­nemde kemiklerin büyümesini engelleyen bir etmen olabilir. Primer boy kısalığında kemiğin büyümesi yavaşlamış, olgunlaşması ise çok et­kilenmemiştir. Sonuçta kemik yaşı normal veya hafifçe geri bulunur. Bu çocuklarda boy uzama potansiyeli azdır.
Sekonder boy kısalığı .- Büyüme genliği, is­kelet sistemine çeşitli etkilerle ikincil olarak oluş­muşsa sekonder boy kısalığı veya sekonder bü­yüme bozukluğu olarak adlandırılır. Endokrin düzensizlik, beslenme bozukluğu, metabolik ve­ya psikolojik bozukluklar veya henüz bilinme­yen bazı nedenler bu duruma yol açabilir. Ke­miğin büyümesi ile olgunlaşması çoğu kez birlik­te etkilenmiştir. Bu nedenle kemik yaşı da geri kalır. Bu durum bize büyüme potansiyelinin bir ölçüde saklı kaldığını gösterir. Kemik büyümesi ile olgunlaşmasının etkilenmesi bazen biribirin-den farklı derecede olabilir. Örneğin protein enerji malnütrisyonunda boy kısalığı, kemik ol-gunlaşmasmdaki geriliğe kıyasla daha belirgin­dir.
Tanı yaklaşımı ve prognozu farklı olacağın­dan boy kısalığının tanımında hastanın bu iki gruptan hangisine girdiğini bilmek önemlidir. Ancak hastayı bir gruba sokmakta güçlüklerle karşılaşılan durumlar da vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ