Çocuklarda Boy Uzaması

Boy artışı, organizmada iç salgı bezleri (en¬dokrin bezler) ile iskelet sistemi arasındaki kompleks bir etkileşim ile düzenlenir. Büyümeye etkili hormonların başında büyüme hormonu gelir. Ayrıca tiroksin, kortikosteroid hormonlar, insülin ve gonadal hormonların da büyüme üze¬rine önemli etkileri vardır.
Büyüme hormonu ön hipofizin somatotrop hücrelerinde yapılır. Salgılanması merkezi sinir sistemi ve hipotalamusun kontrolü altındadır. Hipotalamustan çıkan GHRF (Growth hormone releasing factor) ve GHIH (growth hormone in-hibiting hormone-somatostatin) hipofizden büyü¬me hormonu salgılanmasını düzenler. Büyüme hormonu periferik dokulara direkt olarak etkili değildir. Bu etkisini karaciğerde yapıldığı belir¬lenen ve somatomedin adı verilen protein yapı¬sındaki maddeler aracılığı ile gösterir.
Sağlıklı olan ve optimal beslenen bir çocu¬ğun büyüme potansiyeli, o çocuğun aileden gelen genetik özellikleri ile belirlenir. Genetik potansi¬yele erişebilme ise büyük ölçüde çevresel faktör¬lerle ilişkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ