Çocuklarda cinse bağlı dominant kalıtım

X kromozomu üzerinde çok az sayıda olmak­la birlikte, dominant karakterde gen mütasyon ları olabilmekte ve kadınlarda klinik belirtilere yol açabilmektedir. de cinse bağlı do­minant kalıtıma ilişkin bir aile ağacı örneği gö­rülmektedir. Bu durumda hastalık hem erkek­lerde, hem de dişilerde görülür. Ancak belirtiler erkeklerde daha ağırdır. Cinse bağlı dominant kalıtımla geçen hastalıklar nadirdir. Bunlar ara­sında en iyi bilinen örnek d vitaminine dirençli rahitistir.
Cinse bağlı dominant kalıtım ile geçen has­talıklarda hasta bir babanın bütün kız çocukları hasta, erkek çocukları ise normaldir. Hasta ka­dınların ise erkek ve kız çocuklarının yarısı has­tadır. Bu tip kalıtım otosomal dominant kalıtım­la karışır, ancak belirtilerin erkeklerde daha
Çocuklarda cinsiyetle sınırlanan tek mütant gen kalıtımı
Bazı dominant karakterler erkeklerde hüc­relerin ölümüne yol açar (letal etki), bu nedenle bu tip hastalıklar yalnız kadınlarda görülür. Böy­le hastalıkların cinse bağlı dominant ya da cin­siyetle sınırlı otosomal dominant olduğunu be­lirlemek güçtür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ