Çocuklarda Enterovirüs İnfeksiyonları

Bugün geçerli olan sınıflamaya göre enterovirus grubu viruslar polioviruslar, Coxsackie A grubu viruslar, Coxsackie B grubu viruslar, Echoviruslar ve enteroviruslar olmak üzere 5 ana gruba ayrılmaktadır. Enteroviruslar vücu­da orofarinks yoluyla girerler, düşük pH’ya di­rençli olduklarından barsağa kolaylıkla geçer­ler, barsağm epiteliyal ve lenfoid hücrelerinde çoğalırlar ve kan yoluyla diğer organlara erişir­ler. Değişik derecelerde ve değişik tipte hasta­lığa yol açarlar (tablo 10.6.11). Genellikle de infeksiyon sessiz geçer. Hastalık belirtilerinden hemen önce veya belirtiler başladığı sırada vi­rüs kandan izole edilebilir. Virüs farinks salgı­sında ve idrarda 1 hafta, dışkıda 4-6 hafta ka­dar bulunur. İnsandan insana geçiş çok defa in-fekte kişinin kirli elleriyle temas sonucu olur. Kalabalık yaşama ve kötü hijyen koşulları en-terovirufî yayılmasını kolaylaştırır.

Enteroviruslarm kuluçka dönemi yaklaşık 1 haftadır. Ilıman iklimlerde yaz ve sonbahar ay­larında en sıktır. Küçük epidemiler görülmek­tedir.

Echoviruş ve Coxsackie B grubu viruslarla enteroviral aseptik menenjite 2 aylıktan küçük bebeklerde en fazla rastlanmaktadır.

Entoroviral infeksiyonla neonatal sepsis de görülmektedir. Bu vakalarda prognoz, bakteriyyî sepsise göre çok daha iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ