Çocuklarda Duyu Organlarının Gelişimi

Çocuğun etrafı ile ilişki kurabilmesinde, bil­gi ve deneyim kazanabilmesinde duyu organ­larının payı büyüktür.

Görme . Yenidoğan çocuk, görme alanı için­de olan parlak bir cismi farkedebilir. İki hafta­lık bir yenidoğan, eşyayı kısa süre ve 45-90 de­recelik açıda takip eder. 2 aylıkta 180° takip eder, 4 aylıkta görme fonksiyonu daha da gelişmiş­tir. Çocuk eşyayı görür ve uzanıp almak ister. Görme fonksiyonu 5-6 yaşında tam olarak (20/ 20) gelişir.

İlk 2-3 ayda gözlerde geçici kaymalar nadir değildir. Kayma devamlı ise ve 3 aydan sonra düzelmiyorsa strabismus (şaşılık) dan söz edilir.

Koku, tat ve dokunma : Yenidoğanda koku alma duyusu iyi değildir, buna karşın tat duyu­su gelişmiştir. 3. aydan başlayarak tükrük salgısı artar. Dokunma duyusu, ilk 5 ayda dudaklar ve dil dışında tam gelişmiş değildir.

İşitme : Yenidoğanda işitme duyusu gelişmiş­tir. Ani ve kuvvetli seslere irkilme ile yanıt verir. Dış kulak yolunun kulak kiri ile dolmuş olması işitmeyi güçleştireceğinden temizlenmelidir. 6 ay­lık bir çocuk sesin kaynağına doğru başını çe­virir, tanıdığı seslerle keyiflenir. İşitme duyusu, çocuğun yeni şeyler öğrenmesi ve konuşabilmesi için gereklidir. Bozuklukların erken tanınması için ilk aylarda her muayenede işitme kontrol edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ