Çocuklarda Endokrin Bozukluklar

Çocuklarda Büyüme hormonu eksikliği
Genellikle doğumsaldır. Çoğu kez sporadik olmakla birlikte cinse bağlı resesif veya otoso mal.resesif formaları da vardır. Edinsel olanları en sık kraniöfiaringeomaya bağlı olarak gelişir. Eksikliğinde vücut orantılı olarak küçüktür. Yüz görünüşü infantil, ses ince, kemik yaşı ve özel­likle kalıcı diş çıkışı geri kalır. Püberte çok geç oluşur (19 20 yaş). Eğer diğer hipofiz hormonları da eksik ise hiç püberte oluşmayabilir. Zekâ nor­maldir. Tedavi için büyüme tamamlanana kadar büyüme hormonu dışardan İM. olarak verilir
Çocuklarda Hipotiroidi Eksikliği büyüme geriliğine neden olan ikin­ci önemli hormon tiroid hormonlarıdır. Konge nital eksikliği vücut oranların bozulması ile bir­likte ağır boy kısalığına neden olur. Ayrıca hastada zekâ geriliği ve birçok metabolik ve fi­zik düzensizlikler de vardır .
Endokrin bezlerin hemen hepsinin büyüme üzerine etkisi vardır. Bu etki hızlandırıcı (büyü­me hormonu, tiroksin) veya baskılayıcı (korti zol) olabilir. Androjenlerin ve estrojenlerin et­kisi büyümeyi hızlandırıcı yöndedir. Ancak bu hormonların kemik olgunlaşmasına etkisi, kemik büyümesine olan etkisinden daha çok olduğu için büyüme kıkırdağının erken kapanmasına yol açarak erişkinde boy kısalığına neden olur­lar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ