Çocuklarda Etioloji Nedir

Toxoplasma gondii doğada U taşizoid veya proliferatif form, 2) doku kisti (intrakistik form), 3) ookist (sporozoid oluşturan form) ol­mak üzere üç ayrı şekilde bulunur. Taşizoid form ve doku kistleri kedilerin barsak dışında dokularında bulunur. Diğer memeli hayvanlarda ve kuşlarda parazite yalnızca bu iki formda rastlanır. Ookist ise diğer memelilerde görülmez, yalnızca kedi ailesinde infeksiyonun enteroepi-telial evresinde oluşur.

Taşizoid veya proliferatif form hilal şeklin­de veya ovaldir. Serolojik testler tboya testi ve indirekt fluoresan antikor testi) parazitin bu formunun saptanmasına yöneliktir. Bu form nght veya Giemsa ile boyanarak görülebilir. Eritrosit dışında her türlü memeli hücresinde çoğalır. Psödokist oluşturarak uzun süre konak hücresinde yaşayabilir.

Ookist form yalnızca kedi ailesinin dışkıla­rında saptanabilmiştir. Kedi ailesinin barsağmda enteroepitelial siklusta oluşan formdur. Game-togoni ve şizogoni sonucu oluşur. Kedide infek­siyonun ilk haftasında 10 milyon/gün kadar ookist dışkı ile atılır. Bu ookistlerde uygun ısı ve oksijenli ortamda 1-20 gün içinde sporozoidler (her ookistte 8 sporozoid) oluşur. İnfeksiyon sporozoid içeren ookistler ile bulaşır. Ookistler ılık ve nemli toprakta 1 yıl kadar canlı kalabi­lirler.

Doku kistleri konağın hücrelerinde yaşar ve binlerce sayıda organizma içerebilir. Her organ­da bulunmasına karşın latent infeksiyonun ye­ri en sık beyin ve iskelet sistemidir. Aşırı soğuk ve sıcak (66°C üstü) parazitin bu formunu öl­dürür. 4°C da 2 ay yaşayabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ