Çocuklarda Etiolojiyi etkileyen diğer faktörler

Büyüme hızı: Rahitis büyüyen organizmada oluşan bir hastalıktır. İlk klinik belirtiler büyü­menin en hızlı olduğu dönemde çıkar. Prematü­reler daha hızlı büyüdükleri için rahitise daha kolay tutulabilir. Buna karşılık PEM’li, büyüme ve gelişmesi durmuş çocuklarda rahitis bulguları maskelenmiştir (rahitis sine rahitis).

Yaş: Kongenital rahitis nadir bir olaydır. Annelerinde D hipovitaminozu olan çocuklarda görülür, Neonatal dönemde Ca alımının düşük olması da klinik bulguların ortaya çıkışını etki­ler. Genellikle hastalık birinci trimenondan son­ra görülmeye başlar, 2-3 yaşma kadar devam eder.

Genetik faktörler. D vitaminine refrakter rahitis ve D vitaminine bağımlı rahitisin doğum­sal şekilleri kalıtsal bozukluklardır.

İrk: Deri pigmentasyonunun fazlalığı güneş ışınlarından yararlanmayı zorlaştırdığı için siyah ırkta rahitis daha fazla görülür.

Sosyoekonomik düzey: Beslenmede yapılan hatalar, çocuğu uzun aylar kundaklama, güneş­ten koruma ve ekonomik güçlükler gibi düşük sosyoekonomik düzey faktörleri rahitisin oluşu­munu hazırlayıcı faktörlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ