Çocuklarda İşitme, Ses Çıkarma-Konuşma

İşitme ve sesleri lokalize etme. İşitme kontrolü, basit olarak çocuğun bir ses kaynağına tepkisini gözlemekle yapılır. Bunun için çocuk annesinin kucağına oturtulur. Ses kaynağı çocuğun görme alanı dışında olacak şekilde (örneğin masaya vurularak kuvvetli ses, kağıt hışırdatılması, konuşmak, kaşığı fincana değdirmek veya çıngılaklı bir oyuncağın sallanmasıyla) sesler çıkarılır. Aynı işlem her iki kulak için tekrarlanır. Çocuk işitiyor ve ilgileniyorsa 3-4 aylıktan sonra ses kaynağına gözünü veya başım çevirecektir, 7 aylık çocuk 70 cm uzaklıkta ve horizontal düzeyde kulak hizasında olan bir sese başını çevirir. 9 aylıkta 1 metre uzaklıkta ses kaynağını, diagonal yönde de olsa lokalize eder. 10-12 aylıkta vertikal düzeydeki ses kaynağını da lokalize eder.
Ses çıkarma ve konuşma .

• Konuşma işlevi zekâ düzeyi, dikkati, işitme belleği, sesleri ayırabilme ve artikülasyon yeteneği gibi birçok etmenlere bağlı olarak gelişir. Konuşmanın Öğrenilebilmesi için başkalarının konuşmasını duymak, duyduğunu anlamak (verbal anlama), söylemek istediğini formüle edebilme ve seslendire-bilme yeteneklerinin olması gereklidir. Konuşma güçlüğü olan çocuklar genellikle okumayı öğrenmede de güçlük çekerler.
8-9 aylıkta çocuk birçok kelimeyi anlar. 11-12 aylıkta bilinçli olarak 1-2 kelime söyler. 21-24 ay lıkta kelimeler birleştirilerek kısa cümle, 3 yaşında cümle yapılır.

2 yaşında hiçbir kelimeyi bilinçli olarak söyleyemeyen, 3 yaşında kısa cümle kuramayan ve 4 yaşında anfâŞtlır cümleler yapamayan çocuklarda konuşma işlevi belirgin olarak gecikmiştir. Bu gecikme zekâ geriliği, uyarı eksikliği aşırı utangaçlık, psikoloiik sorun, işitme bomkluğu. artikülasyon bozukluğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Konuşma sorunu olan bütün çocuklar ayrıntılı işitme kontrolünden geçirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ