Çocuklarda İskelet büyümesi ve olgunlaşması

Ergenlik döneminde baş kemikleri dışında tüm iskelet sisteminde belirli bir sıra düzeni için­de büyüme hızlanması gözlenir. İlkönce el ve ayakların büyümesi hızlanır, bunu izleyerek Ön­kol ve bacaklar, daha sonra üstkol ve uyluklar uzar. Uzunlamasına büyümeyi vücudun enine büyümesinde hızlanma izler. Kalçalar ve göğüs, bunları izleyerek omuzlar genişler. Ekstremite uzaması durduktan sonra gövde uzaması bir sü­re daha devam eder ve ergenliğin son evrele­rinde boy uzamasının nedenidir.
Ergenlikte baş kemiklerinde belirgin bir bü­yüme görülmemesine karşın yüz kemikleri hızla büyür ve yüz görünümü değişir. Mandibula ke­miğinin büyümesi sonucu çene uzar ve kalınla­şır. Burun büyür, profil düzleşir.
İskelet yapısına ilişkin bazı cins farklılıkları küçük yaşlarda da mevcuttur. Örneğin erkek çocuklarda önkol uzunluğu/boy oranı kızlardan yüksektir. Kız çocuklarında, genellikle elin 2 ci falanksı 4 cü falankstan uzundur, bu bulguya er­keklerde hemen hiç rastlanmaz. Kızlarda, ergen­likten önce de omuzlar daha dar ve pelvis daha geniştir. Ergenlikte cinsler arasında iskelet yapı­sı farklılıkları belirginleşir. Erkeklerde omuzlar genişler, pelvis nisbeten dar kalır, kızlarda tersi olur. Erkeklerde kemiklerin kütlesi, kalınlığı ve dansitesi kızlardan çok daha belirgin olarak ar­tar.
Ergenlikte hormonal etki ile kemiklerin ol­gunlaşması belirgin olarak hızlanır. Yenidoğan döneminden başlayarak kız çocuklarında kemik olgunlaşması erkeklere kıyasla daha erken olu­şur. Cins farkı yaşla giderek artar. Ergenlik ön­cesinde kız çocuklarında kemik olgunlaşma dü­zeyi aynı yaş erkek çocuklardan 2 yıl daha ileri­dir. Bu nedenle kızlarda epifizler daha erken kapanır ve boy büyümesinin erkeklerde 17 18 yaşlara kadar sürmesine karşın kız çocuklarında büyüme 15 16 yaşlarında durur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ