Çocuklarda Kan Basıncı

Manşet yaşa uygun ve üst kolun 2/3 ünü kaplayacak genişlikte olmalıdır. Bir yaştan büyük çocuklarda alt ekstremitelerde sistolojik kan basıncı, genellikle üst ekstremitelerden daha yüksektir. Üst ekstremitelerde sistolik kan basıncının, alt ekstremitelerden daha yüksek bulunması aort koarktasyonunun bir belirtisidir. Ancak sütçocuklarmda üst ekstremitelerde basınç yüksekliği normal bir bulgu olabilir.

Yenidoğan bebeklerde ve sütçocuklarmda palpasyon yöntemi ile yalnızca sistolik basınç ölçülebilir. Bu yaşta kan basıncı ölçümünde «flush» yönteminden yararlanılır. Ölçüm için önce el yukarı kaldırılıp avuç içi beyazlaşana dek ön kol manşetle sıkılır. Manometrede basınç 150 mmHg ya kadar çıkarıldıktan sonra giderek azaltılır. Avuç içinde izlenecek ilk pembeleşme sistolojik damar basıncını verir.
Ultrasonik «Doppler» yöntemi ise küçük çocukların kan basıncı ölçümünde çok daha kolay uygulanabilen, güvenilir bir yöntemdir. Bu yön¬temle hem sistolojik, hem de diastolik basınç değerleri saptanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ