Çocuklarda Kütanöz leishmaniasis

L.tropica ile infeksiyon şark çıbanına ne­den olur. Bu hastalık en sık Akdeniz kıyıların­da ve Ortadoğu ülkelerinde, Sovyetler Birliğin­de görülür. Hastalık kuru (kentsel) ve yaş (kır­sal) kütanöz leishmaniasis olmak üzere iki şe­kilde ortaya çıkar. L.tropica minör ile olan infeksiyonda kuru veya kentsel kütanöz leish­maniasis tablosu görülür. İnkübasyon süresi 6-10 aydır. Lezyon yüz ve kolların açık yerlerin­de yavaş büyüyen papül şeklinde ortaya çıkar. Papül genellikle tektir ve ülserleşmez. Bir yıl ve­ya daha uzun sürede spontan iyileşir. İnokülasyon yerinde fibröz doku oluşumuna bağlı ince çukur bir nedbe kain.

Yaş veya kırsal kütanöz leishmaniasis’de etken L.tropica major’dur. İnkübasyon süresi 6-10 haftadır. Yüzde veya kollarda hızla büyü­yen papül veya nodul şeklinde belirir. Nodulun üzerinde ince kuru bir tabaka gelişir. 1-3 haf­ta içinde lezyon ülserleşerek kahverengi nemli bir kabuk oluşur. Ülserin kenarlarında epidermis hiperplaziktir ve bu bölgedeki histiositler bol miktarda leishmania içerirler. Ülser eroz­yonla genişler ve bazen lenfatik yolla satellit lezyonlar gelişir. 3-6 ay içinde fibröz doku ve ince, çökük bir nedbe oluşarak spontan iyileş­me görülür.

L.mexicana yeni dünya veya Amerikan kü­tanöz leishmaniasis’ine neden olur. Bu hasta­lıkta patolojik ve klinik belirtiler L.tropica majör ile oluşan leishmaniasis’e benzer, ancak lenfatik yayılmaya eğilim ve doku harabiyeti daha faz­ladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ