Çocuklarda Lenf Bezleri

LENF BEZLERİ
Tüm yüzeysel lenf bezleri ve özellikle servikal, aksiller ve inguinal bezler palpe edilmelidir. Özellikle zayıf çocuklarda bir iltihap olmadan da lenf bezleri ele gelebilir; çapları 3-10 mm arasında ve ağrısızdır. Lenf bezlerinin büyümesi genellikle lokal bir iltihabın işaretidir. Çocuklarda lenf sisteminin hiperplazik olduğu ve infeksiyon uyarısı ile kolaylıkla lenfadenopati oluşacağı unutulmamalıdır. Tek bir bölgede bulunan lenfadenopati lokal lenfadenopati; birden fazla bölgede (aksiller, inguinal, servikal gibi) bulunan lenf bezi büyümeleri ise generalize olarak değerlendirilir.

Sık anjin geçiren çocuklarda boyun lenf bezleri büyüyebilir. Difteride, kızılda boyun lenf bezleri genellikle iltihaplanır ve büyür. Rubella infeksiyonunda posterior servikal lenf bezleri büyür. İnfeksiyöz mononükleoz, tüberküloz, romatoid artrit, granülomatoz hastalık ve neoplastik hastalıklarda genellikle generalize lenfadenopati oluşur. Palpasyonla lenf bezleri büyüklük, sertlik, birbirine yapışıklık, ağrı, sıcaklık yönlerinden değerlendirilmelidir.

Akut bir infeksiyona eşlik etmeyen veya antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen lenfadenopati, tüberküloz gibi kronik infeksiyonlar ve lenfo-ma yönünden incelenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ