Çocuklarda Nikotinik Asit Eksikliği

Çocuk diyeti nikotinik asitten çok zengin ol­mamasına karşın pellagra çocuklarda nadirdir. Başlıca besini mısır olan yerlerde avitaminoz be­lirtilerine daha çok rastlanır. Triptofan niasinin kaynağı olduğu için triptofanın eksojen eksikli­ği de pellagraya eğilimi arttırır. 60 mg triptofan 1 mg niasine eşdeğerdir. Mısır diğer hububat­lar kadar nikotinik asit içermesine karşın ye­terli triptofan içermediği için mısırla beslenme nikotinik asit eksikliğine yol açmaktadır. Süt ve yumurtada az miktarda niasin bulunur, an­cak triptofan içeriği yeterli olduğu için bu be­sinler çocukları pellagradan korumaktadır.

Düşük sosyoekonomik koşullarda, aıorekside, gastro-intestinal hastalık ve malabsorpsiyonda, INH alanlarda pellagra gelişebilir. Karsinoid tümörler, Hartnup hastalığı ve triptofan meta­bolizması bozuklukları pellagranın geliştiği di­ğer durumlardır.

Triptofanniasin metabolizması için gerekli birçok enzimler B6 vitaminine bağımlıdır. Di­yette lösin miktarının yüksek olması, B6 vitami­nine gereksinimini arttırır. B6 vitamininden fa­kir bir diyet alanlarda lösin alımının fazlalığı dolaylı olarak niasin eksikliğine neden olabilmek­tedir. Hindistan’da süpürgeotu ve ak darı çeşitle­ri yiyenlerde pellagra etiopatogenezinin bu şekil­de olduğu gösterilmiştir.

KLİNİK BULGULAR

Pellagra, derinin güneşe açık bölgelerinde simetrik eritemler, keskin kenarlı plaklar (pel­lagra eldiveni, Casal gerdanlığı) gibi deri belirti­leri stomatit, glossit gibi mukoza lezyonlari; diyare, anoreksi, hazımsızlık şeklinde gastrointestinal bozukluklar ve demans, depresyon, oriyan-tasyon bozukluğu, dalgınlık, tremor, konvülziyon gibi sinir sistemi ile ilgili belirtileri ile tanınır. Dilin uç ve lateral bölgeleri kırmızı renktedir ve papillaları silinmiştir. Papillada ülserasyon, dil üzerinde yarıklar olabilir. Glossit, riboflavin yetersizliğinde görülene benzer ve bazen bu iki vitaminin eksikliği birlikte bulunur.

Pellagra çocuklarda nadirdir ve genellikle yalnızca deri belirtileriyle seyreder.

TANI

İdrarda N-metil nikotinamid’in azaldığını göster­mek tanıda yardımcıdır.

TEDAVİ

Pellagra yalnızca nikotinik asit (niasin) vere­rek tedavi edilemeyecek kompleks bir besinsel defekttir. Tedavide niasin ve triptofanın diğer vitaminlerle, özellikle tiamin ve riboflavin ile birlikte verilmesi uygundur. Tedavide nikotinik asit tedavisinde görülen yanma ve kızarıklığı yaratmadığı için nikotinamid tercih edilir. Niko­tinamid oral yolla 50-300 mg/gün uygulanır. Ağır pellagrada ve emilim bozukluğu olan vakalarda nikotinamid 50-100 mg/dozda derialtı yoluyla ve­rilir. Tedavi ile 24 saat içinde yanıt alınır. Di-yare azalır, dilde kırmızılık kaybolmaya başlar. Ancak mental bozukluğu olan vakalarda uzun süreli beslenme yetersizliği söz konusu olduğun­dan, tedaviye iyi yanıt  alınmayabilir. Pellagra vakalarına mısırdan fakir, etten zengin bir di­yet önerilir.

Yüksek dozda niasin deride yanma, vazodilatasyon ve buna bağlı deri kızarıklığı ve yanma hissine neden olur. Bunun dışında toksik bir et­kisi yoktur.

KORUNMA

Uygun diyet ile beslenme korunma için ye­terlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ