Çocuklarda Psikososyal Boy Kısalığı

Çocuğun sağlıklı büyümesi için çevresel or­tamın uygun olması gerekir. Çevresel koşulla­rın iyi olmadığı çocuklarda büyümenin durak­ladığı bilinir. Bunun en iyi örneği anneden ay­rılmaya bağlı olarak hastanede uzun süre yatı­rılan çocuklarda görülen büyüme duraklaması dır (hospitalismus). Evde anne ve babadan biri­nin gerçek anne veya baba olmaması veya ev içi ilişkilerin sağlıklı olmaması sonucu bir ço­cukta büyüme yavaşlaması görülebilir. Hiç bir neden bulunamayan büyüme bozukluklarında bu durum dikkate alınmalıdır. Psikososyal büyü­me geriliğinin en çok görüldüğü yaş grubu süt çocukluğu dönemidir. Diğer yaş. dönemlerinde de görülebilmekle birlikte sıklığı daha azdır.
Bu çocuklarda anne ve babanın çocuğa dav­ranışı kusurludur. Çoğu hırpalanan, dövülen ço­cuklardır. Çocukta aşırı su içme isteği, pis yer­lerden su içme alışkanlığı, yiyecek aşırma gibi davranış bozuklukları görülebilir.

Öykü ile ev içinde çocuğa davranış konusun­da doğru bilgi almak çoğu zaman olası değildir. Genellikle beslenmesinde de hatalar olan bu ço­cukların bulundukları ortamda beslenmeleri dü zeltilse bile büyümedeki bozukluğun düzeltile mediği görülmüştür. Nedeni iyi bilinmemektedir. Büyümenin kortikal inhibisyonla, hipotalamus düzeyinde baskılanmış olması olasıdır. Büyüme hormonu, ACTH, hatta TSH salgısının geçici ola­rak azaldığını bildiren yayınlar vardır. En iyi tanı’ ve tedavi yöntemi ortam değişikliği veya çevresel koşulların düzeltilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ