Çocuklarda Trichinosis

Trichinella spiralis ile infeksiyon insanda çok sık değildir. İnfeksiyon canlı larva kistleri­ni taşıyan domuz veya diğer etlerin yenmesiyle bulaşır. Larvalar midede açığa çıkar. İnce barsakta erişkin şekline dönüşen larvalar barsakta iltihaba neden olur. Dişi T.spiralisten çok sa­yıda larva açığa çıkar ve barsak duvarına pe­netre olur. Çizgili kaslara, nadiren MSS, kalbe ve diğer organlara göç eder. Kas hücrelerine yerleşen larvalar iltihabi reaksiyona neden olur ve ankiste olarak yıllarca canlı kalabilir. Bu lez­yonlar daha sonra kalsifiye olur.

Klinik bulgular: T.spiralis infeksiyonunda bulgular ancak yoğun parazit varlığında orta­ya çıkar. İnfeksiyonun ilk haftasında gastroenterit ve karın ağrısı olur. Larva invazyonunu iz­leyerek 2-3 üncü haftalarda periorbital ve fasial ödem (% 80), baş ağrısı, fotofobi, konjunktivit, kaslarda hassasiyet ve hareketle şiddetli ağrı gelişir. Ağrı en sık masseter, diyafragma ve in-terkostal kaslarda olur. Ensefalit, menenjit be­lirtileri görülebilir.

Tanı: Pişmemiş domuz eti yeme öyküsü, kli­nik belirtiler ve eozinofili olan bir kişide trişinoz olasılığı yüksektir. Bentonit floküİasyön ve aglütinasyon testleri ile tanı kesinleşir. Serolojik testler infeksiyonun 3 üncü haftasında pozitif-leşir ve yıllarca pozitif kalabilir. Kas biyopsisi ile larva saptanabilir. Negatif biyopsi bulguları tanıyı ekarte etmez. Kreatin fosfokinaz ve laktat dehidrogenaz % 50 vakada yüksektir.

Tedavi.- Larvaların yok edilmesi mümkün değildir. Erişkin T.spiralis için thiobendazole 25 mg/kg/gün bir hafta uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ