Çocuklarda Trichuriasis

Trichuris trichiura (kamçı kurdu) ile infek­siyon en sık ılıman iklimli bölgelerde görülür. Prevalansı yüksek olmasına karşın genellikle klinik bulgu ve belirti yoktur. İnfeksiyon çocuk­larda daha sıktır.Trichiura 3-5 cm uzunluğunda, kırbaç şek­lindedir. İnsanda infeksiyon olgun yumurtaların ellere, yiyeceklere veya içeceklere bulaşması ile olur. Yumurtalar sineklerle de taşınabilir.

İnfekte kişilerin dışkısı ile dışarı atılan yu­murtalar uygun koşullarda toprakta 2-4 hafta­da olgunlaşır. Ağız yoluyla alman yumurtalardan larvalar çıkarak ince barsak villusİarmâ penetre olur. 3-10 gün sonra çekum ve asandan kolona yerleşirler ve erişkin şeklini alırlar.

Klinik bulgular: İnfekte kişilerin büyük ço­ğunluğu asemptomatiktir. Çok sayıda T.trichiura varlığında özellikle sağ iliak fossada lokalize ka­rın ağrısı, apandisit, distansiyon gibi intestinal semptomlar oluşabilir.

Erişkin bir Trichiura yaklaşık 0.005 ml/gün kan emer. Anemi, kanlı ishal, tenesmus ve na­diren rektal prolapsusa neden olabilir.

Tanı: Dışkıda T.trichiura yumurtalarının gösterilmesi ile tanı konur. Kurtlara çok defa otopside rastlanır.

Tedavi. Semptomatik veya yoğun infeksiyo-nu olan hastalar tedavi edilmelidir. Mebenda-zole 100 mg PO günde 2 kez olmak üzere 3 gün verilir.  Bu tedavi  ile   %  70-90 başarı  sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ