Çocuklarda Vitaminlerle İlgili Bozukluklar

Vitamin eksiklikleri Cavitaminozlar), diyet­le alman vitaminin gereksinimden daha az ol­ması sonucu (primer eksiklik, ekzojen) veya di­yette yeterli miktar vitamin olmasına karşın emilim, transport veya intrasellüler metabolizmada bir defekt sonucu (sekonder veya endojen) oluşabilir. Sekonder Cendojen) tipte vitamin eksik­liklerinin çocuklarda rastlanan en belirgin Ör­nekleri «piridoksine bağımlılık» sendromu ile ba­zı rahitis tipleridir.

Vitamin eksikliği bazen yalnızca kan ve id­rarda biyokimyasal değişikliklerde tanınacak ka­dar hafiftir. Eksiklik daha ciddileşince, spesifik vitamin eksikliğinin tipik klinik bulguları belir­meye başlar.

Hipervitaminoz vücutta toksik semptomla­ra yol açan fazla miktarda vitamin birikmesi-dir. Örneğin A ve D vitaminlerinin fazla alın­ması toksik olabilir.

Vitaminler arasındaki yakın ilişki nedeniyle vitamin kaynakları olan besinler ile birçok vi­tamin vücuda yeterince sağlanır. Yeterli miktar­da riboflavin ve niasin içeren bir diyet genellikle diğer B faktörlerini de sağlar. Vitamin sağlayan besinlerin gereksinimi karşılaması miktar, yeme sıklığı ve pişirilme koşullarına bağlıdır. Mayda­noz vitamin A mn çok iyi bir kaynağıdır, ancak çok sık olarak tabakta kalır ve az bir miktarı alınmış olur. Meyveler askorbik asit için iyi kay­naktır, ancak kurutulma veya konserve edilme sonucu vitamin içerikleri azalır. Buğday tohumu, bira mayası, balık karaciğeri yağı pekçok vitami­nin zengin kaynaklarıdır. Ancak bu maddeler ge­nellikle diyetin esas parçaları değil, ekleridir. Ka. raciğer ve diğer organ etleri A vitamini ve B kompleks vitaminlerinden zengindir. Bu besinler, örneğin haftada bir veya iki kez düzenli olarak almıyorsa bu vitaminlerin gereksinimi karşıla­nır.

Besi dışında vitamin ilaveleri, hastalıklar ve­ya ihmaller ile diyet uzun süre yetersiz kalıyor­sa önerilmelidir. Örneğin, pankreatit, ülseratif kolit, sprue, kistik fibroz gibi hastalıklarda, cerrahi uygulamalardan ve yanıklardan sonra ek vitamin verilmesi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ