Colles Kırığı

Colles kırığı, bileğinin hemen üzerindeki kol kemiklerinin birindeki ya da her ikisindeki (radius ve ulna) bir kırıktır. Genellikle düşerken düşmenin etkisini hafifletmek için kolunu ve elini zorlayan kişilerde görülür. Colles kırığı, osteoporoz nedeniyle kemikleri zayıflamış kişilerde daha yaygındır.

colles

Semptomları; deforme olmuş (şekli bozulmuş) bir bilek ve eli, şişmeyi ve eğer eli oynatırsanız ya da ele baskı yaparsanız yoğunlaşan şiddetli bir ağrıyı içerir. Bileğinizin kırıldığını düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alınız. Genel anestezi alacaksınız ve kırık kemiğiniz yerine yerleştirilip bir alçı ya da atelle hareketsizleştirilecektir. Steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar ağnyı hafifletmeye yardımcı olur. Doktorunuz herhangi bir enfeksiyonu önlemek için tablet halinde antibiyotikler de reçete edebilir.

İyileşme, bir aydan uzun bir süre alabilir. Alçı çıkarılır çıkarılmaz, doktorunuz bileğinizin yeniden esneklik ve kuvvet kazan¬ması için egzersizler verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ