Cüzzam (Lepra) Hastalığı Ve Tedavi Yöntemleri

CÜZZAM (Lepra)
Etkeni Mycobacterium leprae’dir. Aside dirençli, intrasellüler bir bakteridir. İnsanlarda bulaşma deri ve burun mukozası ile olmaktadır. Bunun için de basil çıkaran hastalarla uzun süre yakın ilişkinin şart olduğu bilinmektedir. Kuluçka süresi 2-10 yıldır.

Klinik tablo: Tüberküloid ve lepramatöz diye 2 tipe ayrılır. Birinci tipte deri lezyonları vardır ve oldukça selim seyirlidir. Bunda bazan tek, bazan birkaç tane, sınırları belli, pigmante ve hipoestezik makûller bulunur. İkinci tip olan lepramatöz tipte ise makûl, papül, nodul şeklinde diffüz deri lezyonları vardır, bunlara leprom denir. Vücudun çeşitli yerlerinde diffüz infiltrasyonlar görülür. Yüz derisi kalınlaşıp kıvrımlar meydana getirir, buna facies leonina denir.

Tedavicüzzam

Sulfon grubu ilâçlar: Dapson bu gruptan bir ilâçtır. Preparatı Avhsulfon tablet 25 ve 100 mg İlktir, yurdumuzda yoktur. Dozaj: Günde 50 mg ile başlanır, 4 hafta devam edildikten sonra doz günde 100 mg a çıkarılır. Beraberinde rifampin verilirse direnç oluşma olasılığı azalır.

Diğer bir sulfon türevi olan Acedapsone parenteral kullanıma elverişlidir ve 77 günde bir 250 mg i.m. yapılır. Bu ilâç, oral dapson preparatmı düzgün bir şekilde alamayanlar için hazırlanmıştır.Clofazimine bir dibenzopirin türevidir, dapson’dan daha etkili olduğu ileri sürülmektedir. Oral kullanılır. 50 ve 100 mg lık kapsülleri vardır. Dozaj: Günde 50 mg veya gün aşırı 100 mg verilir. Piyasada Lamprene adıyla bulunur, yurdumuzda yoktur.

Rifampin de Dapson’a üstün bir lepra ilâcı sayılmaktadır. Sülfonlar bakteriostatik, rifampin ise bakterisittir. Hızlı bir düzelme meydana getirir. Rifampin (Rifadin, Rifex, Rifampin) dozajı: Günde 10 mg/kg dır. 600 mg aşılmamalıdır. Sabahları kahvaltıdan önce 1 defada verilir ve yıllarca devam olunur.Etionamid bir tüberkülostatiktir ve lepra’da da dapson’dan daha etkilidir, Dozajı; Günde tek doz 500 mg verilir. Yurdumuzda yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ