Deri Urlarının Alınması

Cildinizde şüpheli bir ur varsa, doktorunuz biyopsi  yapılarak tetkik edilmek üzere bu urun bir kısmını ya da tamamını almak isteyebilir. Urun yerine, türüne ve büyüklüğüne göre pek çok alma yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır:

■ Kriyoşirurji, bir deri urunu almak için kullanılan acısız bir yoldur. Ura ya çok soğuk sıvı azot sıkılır ya da ucu donmuş bir alet urun üzerine bastırılır.

■ Küretaj, kazıma anlamına gelmektedir. Küretajda, biyopsi için urun tamamını ya da bir kısmını kazımak için küret -keskin, iç bükey bir alet kullanılır.

sigil
■ Elektrocerrahide (ya da elektrodesikasyon), uru tahrip etmek amacıyla urun içine elektrik akımı vermek için bir sonda kullanılır. Elektrodesi­kasyon, tedavi edilen bölgenin çevresinde kızarıklığa neden olabilir. Aynı zamanda, kriyoşirurjiye oranla bir miktar daha fazla acıya neden olur.

■ Cerrahide, (lokal anestezi kullanılarak) urun kesilmesi için neşter olarak adlandırılan küçük, keskin bir bıçak kullanılır.

■ Deriyi buharlaştıran güçlü ışınlar olan lazer ışınları, deri urlarını almak için kullanılabilir.

■ Tedavisi olmayan bir tümörün boyutunu küçültmek ya da kötü huylu (kanseröz) hücreleri tahrip etmek için sadece radyasyon tedavisi ya da ameliyattan sonra radyasyon tedavisi uygulanabilir. Kızarıklık, derinin ülserleşmesi ve saç dökülmesi gibi yan etkileri olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ