Bebeklerde Deri ve göbek bakımı

Yenidoğanı deri ve göbek infeksiyonlarm dan korumak için göbek kordonu ve periumbi likal bölge temiz tutulmalıdır. Bunun için göbek kordonu yarasına ilk tentürdiyot alkol uygula­masından sonra her gün % 70 lik alkol 1 2 kez uygulanmalıdır. Kordon düştükten sonra da aynı işlem göbek yarasına uygulanmalıdır. Gö­bek yarası kuruyana kadar gazlı bez ve flaster le kapalı tutulmalıdır.

Doğum hastanelerinde staphylococcus aureus kolonizasyonunu ve diğer infeksiyonları önle­mek için en etkin önlem, sağlık personelinin ve annelerin bebekle ilgili her işlemden önce elle­rini sabunla yıkamalarıdır. Bunun dışında her bebeğe bir kez olmak üzere % 3 hekzaklorofen ile banyo yapılması uygundur. Hekzaklorofenin daha yüksek konsantrasyonlarının ya da % 3 lük solüsyonun birçok kez kullanılmasının özel­likle küçük pretermlerde nörotoksik etkisi oldu­ğu bildirilmiştir.

Bebek için başlıca infeksiyon kaynağı giy­sileri, beslenme malzemeleri ve hastanelerde ise personel ile diğer bebeklerdir. Annenin ciddi in­feksiyon kaynağı olma olasılığı daha azdır. Ev d$ olan infeksiyonlar, hastanede gelişen infek siyonlara kıyasla daha kolay tedavi edilebilirler.

Çocuğun bakıldığı ünite büyük olduğu oran­da infeksiyon riski artar. Üniteler 6 veya daha az hastanın alınacağı odalar şeklinde ayarlanmalıdır.

Hastanelerde yenidoğanı infeksiyondan ko­rumak için temel ilkeler aşağıda özetlenmiştir:

  1. Bebeği  elleme  minimale  indirilmelidir.
  2. İnfeksiyona eğilimi arttıracak, vücut ısı­sını düşürecek girişimlerden olabildiğince kaçı­nılmalıdır.
  3. Çocuğa bakan ve muayene eden kişiler ellerini önceden sabunla yıkamalıdır.
  4. Göbek temizliği dikkatle uygulanmalı­dır.
  5. Beslenmede anne sütüne öncelik tanın­malıdır.
  6. Elbiselerin ve yatak örtülerinin kolay temizlenmesi ve sterilize edilmesi yönünden pa­muklu olmaları tercih edilmelidir.
  7. Bebekle temas edenlerin minör infeksi yonlarma dikkat edilmelidir. Örneğin elinde ufak infekte bir lezyonu olan hemşire veya dok­tor bu görevini geçici olarak yapmamalıdır.
  8. İnfeksiyonu olan bebek, diğerlerinden izole edilmelidir.
  9. İnfeksiyon varlığında organizmanın tipi­ni belirlemek ve uygun antibiyotiği vermek için kültür alınmalı, kültür sonucunu beklemeden geniş spektrumlu bir antibiyotik uygulamasına başlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ