Diğer Korunma Yöntemi – Spiral

RİA (RAHİM İÇİ ARAÇLAR)

Rahim içi araç (spiral), plastikten yapılan ve doktorunuzun rahmi­nizin içine yerleştirdiği T şeklinde bir araçtır. İki tür RIA vardır. Biri, vücuda azar azar kadınlık hormo­nu progesteron salgılar; diğeriyse bakırla kaplıdır.

Progesteron içeren RİA’nın her yıl değiştirilmesi gerekir. Rahim ağzında bulunan akıntının kıvamı­nı yoğunlaştırarak, spermin rahime ulaşmasını engeller. Ayrıca, rahime ve fallop tüplere ulaşmaya çalışan spermleri öldürür ve döl yatağı zarında değişimlere yol açarak, döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller.
Bakırla kaplı bir RİA, 10 yıla kadar yerleştirildiği yerde kalabilir. Döllenmiş yumurtanın döl yatağı zarına yerleşmesini engeller.

Bu aracı yerleştirmek için, doktorunuz öncelikle rahim ağzı­nızı genişletir. Aracı yerleştirmeye bağlı nadir görülen sorunlar, rahim duvarının zedelenmesi ve enfeksi­yona yol açan bakterilerin rahime girmesidir.

Yerleştirildikten sonra, RİA’nın vajinadan aşağı doğru sarkan ip­lerini aylık olarak kontrol edin. Kontrolünüz sırasında eğer ipler elinize gelmezse, doktorunuzu arayın. RİA, adet dönemlerinde meydana gelen ufak büzülmeler­den dolayı rahimden kurtulmuş olabilir. Yalnızca 2,5 cm uzunlu­ğunda ve 1,25 cm eninde olduğu için, yerinden çıktıysa, tuvalete düşebilir.

RİA’ya ilişkin en sık görülen yan etki, daha uzun, daha ağır adet dönemleri, adet dönemleri arası kanamalar, ve adet ağrısıdır. Bir RİA kullanmak, pelvik enfeksi­yon (rahim iltihabı) ve buna bağlı olarak da, gelecekte hamile kalamama riskinizi artırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ