Dirsek Bursiti

Dirsek bursiti , olekranon olarak adlandırılan kemiksi dirsek çıkıntısının üzerinde bulunan bursanın ağrımasına ve şişmesine neden olur. Bu hastalık, olekranon bursiti olarak da bilinir. Sıklıkla dirseğin sert bir yüzeye uzun süre dayanmasından dolayı olekranon bursası iltihaplandığında oluşur. Bu bursa; komşu bir eklemin yaralanması, enfeksiyon ya da gut gibi iltihabi bir hastalıktan dolayı da iltihaplanabilir.

Olekranon bursitinin semptomları; eklemin serleşmesinin yanı sıra dirsek bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişmeyi de kapsar. Eğer üzerine baskı yapmaktan sakınırsanız, genellikle birkaç hafta içinde kendi kendine geçer. Dirseğinizi dinlendirmek, vücudunuzun bursanın içindeki fazla sıvıyı tekrar absorbe etmesine (emmesine) yardımcı olur. İltihaplanmayı azaltmak için günde birkaç kez 15 dakika buz uygulayınız ve steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) bir ilaç alınız.

Sekil 16b

Semptomlarınız devam ederse, doktorunuzu görünüz. İltihaplanma devam ederse, bursanın içindeki sıvının bir iğneyle alınması gerekebilir. Hastalık nüksederse (tekrarlarsa), doktorunuz kortikosteroid bir enjeksiyon ya da etkilenen bursayı almak için bir operasyon önerebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ