Diş Hasarları

Diş Sallanması
Çocuklarda ilk diş setinden (süt dişleri) bir diş sallandığı zaman, bu, dişin düşmeye hazır olduğuna dair bir belirtidir. Sallanan süt dişini kesinlikle çekip almayın; genellikle kendiliğinden düşer. Bazı vakalarda, süt dişi, ikinci bir dişe yol açmak için diş doktoru tarafından çekilir. Diğer yandan, diş sallanması dış etken lerden oluşan hasarlara bağlıdır; anormal ısırma (kapanış bozuk­luğu) veya geceleri dişleri gıcır­datmak; enfeksiyon; diş eti hasta­lığı  gibi. Çok sallanan bir dişiniz varsa dişçi­nize görününüz. Tedavi, sallan­maya sebep olan nedene ve dişin sallanma ölçüsüne bağlıdır.

Kırılan Veya Çatlayan Dişin Onarımı
Kınlmış veya çatlamış dişler, vakanın ciddiyetine göre sınıf­landırılır. I. kırılma sınıfında, sadece diş minesi (dişin sert dış yüzeyi) kırılmış veya çatlamıştır; dentin (bir sonraki derin katman) etkilenmemiştir. Diş doktorunuz, polisaj aleti kullanarak sivri taraf­ları düzleyebilir.II. sınıf kırık, dentini kapsar ancak diş özü (kan damarla­rını barındıran, dişin canlı kökü) zarar görmemiştir.

Bu tür kırık­ların tedavisi için diş yapıştırabilir Doktor, bunu gerçekleştirirken, ilk tedaviden sonra, tüm kırık önce zayıf bir asitle yüzeyini pürüzlendirir ve daha sonra yumuşak bir reçineyle kaplar.Kırık, diş özünü açığa çıkarırsa (III. sınıf kırık), veya kök etkilenmişse (IV. sınıf kırık) sınıfları, plastik maddeler kulla­nılarak, yapıştırma yöntemiyle nihai şekilde tedavi edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ