Diş İşlemlerinde Ağrıları Azaltmak

Dişlerde yapılan işlemlerde, doktorlar ağrıyı yok etmek veya azaltmak için, genellikle üç yöntem kulla­nırlar: lokal anestezi, sakinleştirme ve genel anestezi. Lokal anestezi sadece işlemin yapılacağı yeri donuk-laştırır ve iğneyle yapılır veya direkt olarak diş etine yapılır. Genellikle, dişçi, dişe delik açacağı zaman, örneğin dolgu yapması gerektiğinde ve canlı diş özünde çalışmak durumundaysa, bu tür anestezi kullanılır. Lokal anestezi ayrıca, eğer çok hassassanız, diş temizlenmesinde de kullanılır.

Bazen, tedavi edilecek alana lokal anestezi enjekte etmek mümkün olmayabilir (veya iltihap, enfeksiyon ağrı yüzünden çok acı verici olabilir). Bu durumlarda diş doktorunuz, çevresel sinir engelleyici kullanabilir yani lokal anestezi, tedavi edilecek alanın yanındaki sinire enjekte edilir. Bu da geçici olarak, daha geniş bir alanda hissizleşme sonucunu doğurur.

Sakinleştirme ve premedikasyon Birçok kişi, dişçiden korkar. Dişçi korkunuzun, düzenli kontrola gitmenizi engellediğini düşünüyorsanız, doktoru­nuzdan size sakinleştirici ve premedikasyon yapmasını isteyin. Sakinleştirme, azot oksit (güvenli bir gazdır ve burundan soluyarak alınır) kullanımını içerebilir veya damar içi uygulanan ilaçlardır. Premedikasyon ise randevu öncesi alınan ilaçlardır.

Genel anestezi bilinç kaybı yarattığı için genel­likle diş işlemlerinde sık kullanılmaz. Bazı ağız cerrah­ları, genel anesteziyi (damar içi ilaçlarla verilir) yirmi yaş dişinin çekilmesi gibi kısa sürecek muaye­nehane işlemlerinde kullanırlar. Bununla beraber, genel anestezi sadece sağlık durumu iyi olanlara ve işlem boyunca hastanın detaylı bir takibi yapılarak uygulanır. Daha karmaşık diş ameliyatları, ameliyat­hanede ve genel anesteziyle yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ