Dış Kulak İltihabı

Diğer adı Otitis Ekstema ya da yüzücü kulağıdır ve dış kulak kanalındaki iltihaplanma ve enfek­siyondur. Bu enfeksiyon, bakteri ya da mantardan kaynaklanır, ayrıca bazen kulağm dış kısmını da etkiler. Bakterilerin sebep. olduğu dış kulak iltihabı yanmaya ve apseye yol açar.Dermatit (deri yangısı) gibi, cilt rahatsızlıkları da dış kulak yapısında iltihaplanmaya yol açar ve kulağı enfeksiyona eğilimli kılar.

dıs kulak

Dış kulak iltihabı genellikle kulak kanalına su girmesi sonucu oluşur. Belirtiler arasında kaşıntı, şişme, ağrı ve kulak kanalını tıkama riski olan sarı cerahat akıntısı vardır. Bir süre sonra, ağnya yol açar ve enfeksiyon kulağın diğer kısımlarına da sıçra­yabilir. Bu belirtiler varsa, dokto­runuza gidiniz. Şeker hastalarında dış kulak iltihabından kaynaklanan çok ciddi enfeksiyonlar gelişe­bilir ve belirtiler görülür görülmez, doktorlarına müracaat etmelidirler.

Doktorunuz kulağınızı, otoskop adı verilen bir görme aletiyle inceleyecek ve ilaç yazacaktır, ilaçlar genellikle kulak damlası şeklindedir. Antibiyotikler genellikle bakteriyel enfeksiyon­ları temizler, mantar önleyici ilaçlar mantarı öldürür ve iltihap önleyici ilaçlar da şişmeyi azaltır. İltihabın temizlenmesi döneminde ki, bu dönem bir hafta içinde oluşur, kulağınızda nemlenme olmaması önemlidir. Suyu kanalın dışında tutmanın (örneğin duş alırken) en iyi yöntemi, vazelinle kaplı bir pamuk kullanmaktır. Duştan sonra pamuğu çıkartın ve kulağınızı havalandırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ