Dışkıda Gizli Kan Testi

Dışkıda Gizli Kan Testi (ç.n.: Türkiye’deki eczanelerde bulunmayabilir)

Bir fecal occult (dışkıda gizli) kan testi ile, dışkıdaki gözle görüleme­yen kan miktarları tespit edilebilir. Bu testleri, doktorunuzdan veya eczaneden edinebilirsiniz. Talimat­ları dikkatlice uyguladığınız tak­dirde, bu ev testi, doktorunuzun muayenehanesinde yapılan test kadar güvenilirdir.

Hatta siz, farklı zamanlarda, doktorun yapabileceğinden daha fazla dışkı testi yapabileceğiniz için, evde kendiniz yapacağınız çoklu testler, doktorunuzun ya­pacağı tek bir testten daha doğru sonuçlar verecektir.
Ancak, bu test tamamen doğ­ru değildir; yalancı negatif ya da yalancı pozitifi sonuçlar verebilir.

Testin daha doğru sonuçlar verme­si için, şu önerileri takip edin:

■ Testi, adet dönemlerinizde veya sürekli kanayan bir hemoroidiniz varsa uygulamayın.

■ Belli yiyecekler (kanlı kırmızı et, yaban turbu, kantalup kavunu, çiğ brokoli, beyaz lahana, şalgam, kırmızı turp ve karna­bahar gibi), testten önce iki gün boyunca yenmemelidir, çünkü test sonucunu etkileyerek anormal ya da pozitif olmasına yol açabilirler.

■ Belli ilaçlar (aspirin ve diğer steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar ile demir takvi­yeleri), testten önce iki gün boyunca alınmamalıdır, çünkü test sonucunu etkileyerek anormal ya da pozitif olmasına yol açabilirler.

■ C vitamini hapları veya C vitamini bakımından zengin turunçgiller, testten önce iki gün boyunca alınmamalıdır yenmemelidir, çünkü gerçekte kanama olmasına rağmen, test sonucunu etkileyerek, normal ya da negatif olmasına yol açabilirler.

Doktorunuz size, üç adet kart (her kartın üzerinde, A ve B harfleriyle işaretlendirilmiş iki pencere olacaktır), numune almaya yara­yan tahta çubuklar ve arkası folyo ile kaplanmış, özel bir geri dönü­şüm zarfından oluşan bir set vere­cektir. Tahta çubuklardan biriyle, dışkının herhangi bir yerinden (veya tuvalet kağıdının üzerinden) az miktarda bir numune alarak kartlardan birinin A penceresine ince bir şekilde sürün. Aynı tahta çubuğu kullanarak, dışkının başka bir yerinden ikinci bir numune alarak kartın B penceresine sürün ve kartı kapatın.
Tuvalete çıktığınız diğer iki seferde de, geri kalan iki kartı kullanarak aynı işlemi uygulayın. Daha sonra, üç kartı da, özel zarfın içine yerleştirerek beklet­meden doktorunuza gönderin. (Test kitlerinin içinde verilen zarfı kullanmanız esastır; ABD posta hizmetleri kuralları gereğince, ka­ğıt zarflara bu kullanım için izin verilmemektedir.)

Doktorunuzun muayenehane­sinde, kartların üzerine özel bir solüsyon eklenecektir. Eğer kan varsa, kartın test alanının rengi maviye dönecektir.

Tuvalet Suyunda Kan Arama ( Türkiye’deki eczanelerde bulunmayabilir)

Dışkıda gizli kan testi uygulama­ya bir alternatif, tuvalete çıktık­tan sonra, dışkının bulunduğu tuvalet suyunda kan araması yapmaktır. Bu testin doğruluk oranı, doğrudan dışkı üzerinde yapılan teste göre daha düşük olabilir. Tuvalet suyu testi kitlerini eczanenizden edinebilirsiniz. Bu kitler, tuvalete çıktıktan sonra doğrudan tuvalet suyuna atılan, özel bir kağıttan yapılmış yap­raklar içerir. Eğer kan varsa, yap­rağın rengi maviye döner.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ