Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati, şeker hastası olan kişilerde, retina kan damarlarının bozulmasıdır. Genellikle her iki gözde birden olur. Kişi ne kadar uzun zamandır diyabet hastası ise; ya da diyabete ne kadar erken yaşta yakalanmış ise; bu göz hastalığına yakalanma riski de o oranda artar.

Semptomlar

Diyabetik retinopati, kişi hiçbir belirtinin farkına varmadan, çok ileri bir safhaya ulaşabilir. Her halükârda, hastalağın varlığına işaret eden değişiklileri ancak göz doktorunuz tespit edebilir; bu sebeple, şeker hasatası olan kişilerde, düzenli göz kontrolleri çok önemlidir. Göz doktorunuz, retinopatiyi, açılmış gözdibi incele­mesiyle teşhis edebilir. Bu muaye­nede, göz damlaları göz bebekle­rinizi açar ve doktor retinayı oftal­moskop denen bir aletle inceler.

Doktorunuz, kolunuzdaki bir damara boya enjekte edilerek yapılan ve flöresin anjiografi denen bir tahlil de uygulayabilir. Boya, retinanın kan damarlarında dolaşır ve damarların sıvı sızdırıp sızdırmadığını belirlemek için film çekilir.

Proliferatif olmayan retinopatide (diğer adıyla arka plan veya basit retinopati) mevcut kan damarları daralır, tıkanır, bozulur veya oksijenin retinaya aktarılması azalır. Sonuç olarak, retinanın üstünde, eksüda denilen minik sarı noktalar oluşur. Kalan kan damarları, retinanın içinde kanama yapabilir (kan sızıntısı), bu da görmede netliğin azalmasına sebep olur. Kan, gözün maküler bölgesine – görme merkezinden sorumlu kısım- sızarsa, maküler ödem (şişkinlik) oluşur ve okumak ya da ince işlerin yapıl­ması zorlaşır.

Buna ilaveten, yeni narin kan damarları oluşabilir ve retinanın üzerinde gelişir; buna Proliferatif Retinopati denir. Yeni damarlar, genellikle, camsı hümör içine kan sızdırır, bu da bulanık görmeye sebep olur. Arızalı damarların onarılması sırasında, vücut yaralı doku üretebilir; bu da retinaya baskı yapar ve retinanın kopma­sına ve görme kaybına sebep olur.

Tedavi Seçenekleri

Göz şekeri seviyenizi sıkı kontrol altında tutmak, uzun dönem retinopati gelişmesi şansını azaltır ve ameliyat gereksinimini % 50 düşürür. Her türlü yüksek kan basıncını kontrol etmek de önemlidir. Proliferatif olmayan retinopatiniz varsa, göz dokto­runuz, vakanın ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak, her 2 ile 6 ayda bir, açılmış göz dibi muayenesi önerebilir. Proliferatif retinopatiniz varsa, doktorunuz her ay muayene olmanızı önerebilir. Dikkatli bir takip sayesinde, görüşünüz olumsuz şekilde etkilenmeden önce, tedaviniz başlatılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ