Doğum Lekeleri

Doğum lekeleri, ciltte doğumda mevcut olan farklı renkteki alanlardır. Bu lekeler, açık tenli bireylerde açık pembeden mavi-siyaha kadar farklı renklerde olabilir. Koyu tenli insanlarda da doğum lekesi olabilir; ancak, cildin üst tabakasındaki pigment, cilt altın­daki doğum lekesinin rengini gizle­diğinden bu lekeler belli olmaya­bilir. En yaygın iki doğum lekesi türü hemanjiomlar (kan damarı malformasyonu) ve benlerdir.
Doğum lekeleri, vücudun herhangi bir bölgesinde tek ya da grup olarak görülebilir. Heman­jiomlar; çilek lekesi, portwine (porto şarabı) lekesi ve somon lekesi olmak üzere üçe aynlır. Çilek lekeleri, çok küçük olabilen ya da çapı birkaç inci bulabilen, kabarık mor-kırmızı lekelerdir. Çoğu 10 yaşına kadar kaybolur.
Portwine lekeleri mor, kabarık lekelerdir ve yetişkinlikte de kalabilirler.

Zamanla oldukça genişleyebilirler. Leylek ısınğı olarak da adlandırılan somon lekeleri, özellikle göz çevresinde ve boyun arkasında görülen küçük, düz, pembe-kırmızı lekelerdir. Doğduğunuzda var olan benler ise genellikle kahverengi ya da mavidir.Doğum lekeleri sadece sizi görsel olarak rahatsız ediyorsa yok edilmelidir. Doğum lekelerini çıkarmak için lekenin yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak pek çok metot mevcuttur. Doğum lekele­rini yok etmek için plastik cercahi uygulanabilir.

resim_asli_500

Portwine lekele­rinin rengini açmada lazer tedavi­leri etkilidir. Düz doğum lekele­rini kapamak için özel kozmetik ürünler mevcuttur. Size en uygun seçeneği belirlemek için doktoru­nuzla konuşunuz. Doktorunuz benlerinizi düzenli olarak kontrol etmelidir. Benleriniz sürekli sürtünmeye maruz kalabi­lecek bir yerdeyse ya da kanseröz (kanserleşmiş) veya kanser yapabi­lecek gibi görünüyorsa doktorunuz benlerinizin alınmasını önerebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ