Doğumlarda İlk Yardım

Bebek doğurmaya yardım etmek için çağrıldıysanız doğumun normal bir süreç olduğunu ve sizin rolünüzün kadına yardım edip onu cesaretlendirmek olduğunu unutmayın. Kadının kasılmaları çok güçlüyse ve 2-3 dakika arayla gerçekleşiyorsa ya da su kesesi (amniyotik sıvı) kımıldıyorsa doğum çok yakındır. Kadın size kısa süre sonra doğuracağını soyuyorsa ona inanın.
Çok fazla kan göreceksiniz; bu normaldir.

hamile2

Doğumdan önce ve doğum sonrasında vajinadan kanlı bir sıvı geldiğini görebilirsiniz; bu da normaldir.

Anında bakım: 112’i arayın ya da aratın. Geniş, naylon bir örtü ya da naylon duş perdesi yayın ve sıvıları emmesi için üzerine çarşaf, havlu ya da gazete yerleştirin. Kadına bacakları ayrık şekilde buraya uzanması için yardım edin ve arkasını yastıklarla destekleyin. Doğum sırasında kadın öne doğru uzanmak ve dizlerini tutmak ya da çömelmek veya yan

yatmak isteyebilir. En rahat pozis­yona karar vermesine izin verin. Bebeğin kafası vajinal açıklıkta göründüğünde doğum gerçek­leşmek üzeredir. Bebeğin kafasını çekerek doğumu aceleye getir­meyin. Kadının bebeği dışarı çıkar­masına izin verin. Genelde bebek doğarken yüzü aşağı ya da yukarı doğru bakıyordur.

Bebeğin başı vajinadan çıkar çıkmaz iki parmağınızı kafanın en üst yanına koyun ve boyun bölgesinde göbek bağının halka­sını hissetmeye çalışın. Bu, küçük parmağınızın kalınlığındadır.

Bu halkayı hissedebilirseniz iki parmağınızla tutun ve bebeğin kafasından hafifçe çekin Bebeğin kafası o sırada bir tarafa dönmeli ve omuzlan dışarı çıkma­lıdır. Bebeğin başını ve omuzla­rını destekleyerek doğuma yardım edin; ama çekmemeniz gerektiğini unutmayın. Dikkatli olun; bebek kaygan olabilir. Bebeğin ağzını ve burnunu kaplayan bir zar varsa teiniz bir bez ile hafifçe silerek temizleyin. Vücuttaki beyazımsı tabakaya dokunmayın.

BOĞULMA
Boğulmakta olan biri içgüdüsel olarak boğazını tutar. Ayrıca kişi panikleyebilir, rengi maviye dönebilir ya da bilinci kapana­bilir. Kişi öksürebiliyor ya da konuşabiliyorsa hava alıyor demektir. Hiç bir şey yapıl­mamalıdır.

Anında bakım: Kişi öksüremiyor ya da konuşamıyorsa nefes borusunu tıkayan nesneyi çıkartmak için Heimlich manev­rasına başlayın. Heimlich manevrası, diyaframı ciğerlere doğru zorlayarak suni bir öksürük yaratır.

Öksürüyorsanız ve yalnızsanız karnınıza bastırarak Heimlich manevrasını uygulayabilirsiniz. Ya da bir sandalyenin arkasına, parmaklıklara ya da bir tezgaha dayanarak buraya doğru nesneyi dışarı çıkaracak kadar büyük bir güçle bastırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ