Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Hekiminizi ne zaman arayacağınıza karar vermek zor olabilir. Kendi kendine geçecek olan genel soğuk algınlığı gibi küçük bir sorunda, genel­likle doktorunuzu görmenize gerek yoktur. Diğer taraftan, ciddi olabi­lecek bir sorunla ilgili olarak doktorunuzla görüşmeyi ertelememeniz gerekir.

Eğer kendinizi iyi hissetmiyor ancak ne yapmanız gerektiğinden emin olamıyorsanız, her zaman için en iyisi hekiminizi aramaktır. Çoğu muaye­nehanede, telefona, doktor dışında biri bakar ve mesajları not eder. Bazı muayenehanelerde, telefona bakacak kişi, bir hemşire veya hekiminizin asistanı olabilir. Bu sağlık uzmanları, sorunun ne zaman doktora iletilmesi gerektiğini veya durumun ne kadar aciliyet teşkil ettiğini anlayabilirler.

Çoğu hekim, acil durumlar dışında telefon görüşmesi yapabilecek durumda olmaz. Birçok doktor, telefon görüşmeleri yapmak üzere belli zaman dilim­leri belirler; bazıları ise elektronik posta yoluyla hastalarıyla haberleşir. Doktorunuz ve siz birbirinizi ne kadar iyi tanırsanız, doktorunuz ne zaman muayene olmanız gerektiğine o kadar kolay karar verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ