Doppler Ultrason

Doppler ultrason ile, kanın kan damarlarındaki akışı incelenir. Kan akışının anormal göründüğü toplardamarlardaki ve atardamarlardaki, olası tıkanıklıklar belirle­nebilir. Klasik ultrason teknikle­rinde olduğu gibi, Doppler ultrasonda da, vücudunuza ses dalga­ları göndermek ve yankılarını elde etmek için, bir el cihazı kullanılır.

Doppler ultrasonda, Doppler etkisi kullanılarak, akmakta olan kanın görüntüleri çekilebilir. Tıpkı, itfaiye arabası ile aranız­daki mesafe değiştikçe değişen ses düzeyi gibi -yaklaştıkça artıyor, uzaklaştıkça azalıyor gibi gelir-kandan yansıyan ses dalgaları da değişir. Doppler ultrason makinesi, değişenleri tespit eder ve ses dalgası verilerini, hareket etmekte olan kan görüntülerine dönüştürür.

Doppler ultrason, ultrason görüntüsüne renk değişimleri olarak yansıyan, daralmış kan damarlarındaki, “gürültülü” kan akışı olarak bilinen düzensizliği tespit etmede faydalıdır.

Düzensizlik, kan damarında bir tıkanıklık olduğuna işaret eder. Kan akışındaki, tıkanıklıktan kaynak­lanan düşüşler de ölçülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ