Dunal (Wkhania somniferâ)

Aile: Solanaceae
Kullanılan Kısım: Batı uygulamasında kök kullanılır; dünyanın geri kalan kısmında bitkinin bütün kısımları kullanılır.
Toplama: Bu ülkede bitki az yetişir (veya bilinir), ama Hindistan, Pakistan, Irak, Sudi Arabistan ve Ruanda’da yaygındır. Kök genellikle sonbaharda toplanır; yapraklar her zaman; tohumlar mevsiminde toplanır.
Etkileri:

*Kök: Bağışıklık toniği, stresten koruyucu, bakteri öldürücü, idrar söktürücü, ateş düşürücü, büzücü, sinir yatıştırıcı, iyileştirici.
*Yapraklar ve Gövde:Ateş düşürücü, acı, idrar söktürücü, bakteri öldürücü, mikrop öldürücü, büzücü, sinir yatıştırıcı.
*Tohumlar:Uyuşturucu, idrar söktürücü, kan pıhtılaştırıcı.
*Meyve (İlgili Türlerin): Bağışıklık toniği, bakteri öldürücü, iyileştirici.

Etkiledikleri:Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella türleri.

Dunal Hakkında

Dunal, yapılan birkaç klinik çalışmada ginseng’i andıran, güçlü ve emin, bir bağışıklık toniği ve stresten koruyucu üne sahiptir. O, Kuzey Afrika, Hindistan ve bazı Asya bölgelerinde bin yıldan fazla bir geleneksel kullanıma sahiptir. Onun güçlerinden biri emin ve güvenilir sinir yatıştırıcı etkisidir. Çok gergin kişiler için, bitki vücuttaki stres seviyelerini nazikçe azaltır, vücudu stresle ilgili hastalıktan korur ve bağışıklık sistemini en üst etkinlik seviyesine çıkartır. Pek çok bağışıklık toniği gibi (ekinaka gibi bağışıklık uyarıcılarının aksine), bitki etkisini zaman içinde gösterir. Sibirya ginsengi gibi, bitkinin hissedilir etkiler yaratması için 6 hafta ila 6 aylık bir süre gerekir.

Diğer iki Withania türü de az çok benzer şekilde kullanılırlar:W. obtusifolia ve W. coagulans. W. obtusifolia’nın Sudan’da uzun bir kullanım geçmişi vardır ve W. coagulans (özellikle meyvesi) Pakistan ve Hindistan’da uzun zamandır kullanılmaktadır. W. coagulans bu şekille adlandırılır çünkü o güçlü bir kan pıhtılaştırıcısıdır ve Hintliler tarafından peynir hazırlamakta peynir ucuzdur, yine de Batıda mayası olarak kullanılır.

Hazırlama ve Dozaj

Dunalın hemen hemen bütün büyük marketlerden temini mümkündür. Toz haline getirilmiş kökten tek veya çift katlı kapsüller hazırlayın; günde 1 ila 6 tane alın.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Haller

Hindistan’da düşük yapıcı olarak kullanılmıştır. Hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez. Kök ve yaprakları,
Solanaceae ailesinin pek çok üyesi gibi, uyuşturucu olarak kabul edilir; tohumları uyutucu uyuşturucu olarak kabul edilir. Çok miktarda alındığı hallerde dikkatli olunması önerilmektedir.Bununla beraber, halk kullanımındaki kayıtlar bitkinin uyuşturucu etkilerinin yeğeni ban otu (Hyoscyamus niger) kadar güçlü olmadığını ve akrabası yaban yasemininden (Solanum dulcamara) biraz daha güçlü olduğunu belirtmektedir. Bitki oldukça yüksek
miktarda nikotin içerir, bu yüden sigarayı bırakmaya çalışan kişiler bu bitkinin bu çabayı biraz zora soktuğunu hissedebilirler.

Dunalın Alternatifleri
Sibirya ginsengi, geven, ginseng (40 yaşın üstündekiler için) ve diğer iki Withania türü: W. coagulans ve W. obtusifolia.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ