Düztabanlık

Düztabanlık; ayak parmak­lan ile topuk arasında bulunan ayak tabanı kavisinin kaybolmasına ve düzleşmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Hemen hemen herkesin ayaklan doğuşta düzdür; ayak kemerleri, tabanlardaki ligamentler (bağlar) ve kaslar tamamen oluşmadan önce, yaklaşık olarak 6 yaşma kadar, tamamen oluşmaz.

pes_planus

Bazı kişilerin ayaklannda hiçbir zaman kemerler oluşmaz; bazı kişilerin ayaklanndaki kemerler ise genellikle kilo almaya bağlı olarak normalde kemerleri destek­leyen ligamentler (bağlar) zamanla gerginleştiğinde ya da esneğinde (ya da nadir vakalarda, ayağın iç kısmındaki bir tendon yırtıldı­ğında) düzleşir.

Düztaban olan birçok kişide herhangi bir semptom görülmez fakat bazr kişiler ayak, bacak ve alt sırtlarında yorgunluk, ağn ya da sertlik hissederler. Ağrı yapan bir düztabanlığınız varsa, doktorunuz ağırlığınızın ayaklarınıza dağılmasına yardımcı olan, ısmarlama yapılan kemer destekleri reçete edebilir. Egzersizler, güçsüzleşmiş ligamentleri (bağları) ve kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ