Ectropion (Ektropion)

Ektropion, alt gözkapağının dışa doğru dönmesi ve göze dokunma­ması durumudur. Kapağın korunmaması halinde, göz kapağı ve gözün kendisi kurur, tahriş olur ve iltihaplanır. Buna ek olarak, dışa dönük olan kapak, gözya­şının gerektiği gibi akmasını engel­leyerek, gözün sürekli olarak yaşlı kalmasına sebep olur.

Ektropionun asıl sebebi, alt göz kapağında bulunan ve kapağın göze yakın durmasını sağlayan kasların ve liflerin gevşemesidir; yaşlı kişilerin gözlerinde en sık görülen durum budur. Ektropion, alt kapağı aşağı çeken durumlarda da oluşur, örneğin sıkışmış yaralı dokular oluşması durumunda ya da yüz sinerlerinde oluşan bozukluklarda karşılaşılır.

Tedavi edilmeyen ektro­pion, mukozanın boşalmasına yol açabilir ve bu da kabuklanma, iltihaplanma, görme bozukluğu ve uygun olmayan nemlenmeden ölürü korneanın zarar görmesine sebep olur.

Nemlenmeyi yeniden oluştu­rabilmek için, doktorunuz yapay gözyaşı ya da nemlendirici merhemler önerebilir. Veya, alt göz kapağını doğru konumuna getirebilmek için ufak bir cerrahi müdahele önerebilir; bu müdahele, ayakta tedavi şeklinde, lokal anesteziyle yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ