Egzersiz ve İyileşme

Bir hastalık ya da yara iyileşti­ğinde, vücudu aktif hale getirmek kan dolaşımını artırır iştahı açar ve genel sağlığınıza katkıda bulunur. Egzersiz yapmak da kişinin önceki işlev düzeyine tekrar kavuşmasını sağlayabilmektedir. Araştırmalar, yaşlılar tarafından düzenli olarak yapılan basit ağırlık kaldırma egzersizlerinin, hareketliliği artırdığını ve düşme ve kemiklerini kırma riskini azalttı­ğını göstermektedir. Yapılan egzer­sizin uygun olup olmadığını, baktı­ğınız kişinin doktoruna sorun.

29763

Yatalak bir insan ağırlık kaldıramayabilir ama kollarını ve bacak­larını gerebilir, ayağını esnetebilir ve boynunu çevirebilir. Tekerlekli sandalyeye bağımlı ya da felçten iyileşmeye çalışan yaşlılar için, çok sayıda video egzersiz programı satıl­maktadır. Fiziksel kondisyonunu önemli ölçüde yitirmiş, ya da felç gibi özel sakatlıktan olan insanlar, bir fizyoterapisde birlikte çalış­manın yararını görebileceklerdir. Bu hizmetin sigorta tarafından karşı­lanması için, hastanın doktorunun yönlendirmesi gerekmektedir.

Yatalak ya da nekahet döneminde olan insanlar için zihinsel meşguliyet sağlamak da çok önemlidir. Bakıcı olarak, kütüp­haneden video teypler ve kitaplar almaya ya da bakımını üstlendiğiniz kişinin yapmaktan zevk alacağı hobi veya el sanatları projeleri edinmeye çalışın. Oyunlar, müzik ve banda alınmış kitaplar yatakta geçirilen uzun saatlerde aklı meşgul etmeye yarayabilir. Hasta yeterince iyileş­tiğinde, arkadaşlarının, komşula­rının ve çocuklarının kısa ziyaretler yapmasını sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ