Egzersizlerin Uyardığı Astımın Tedavisi

Astım hastası birçok kişi, özellikle soğuk ve kuru havada egzersiz yaparken bazen astım krizi geçirir. Astım olmayanlar bile soğuk ve kuru havada çalışırlarken öküsürürler ve hırlarlar. Hırlama, çalışma sırasında değil, çalışma bittikten birkaç dakika sonra başlar.

Egzersizin uyadığı astım krizlerini önlemek için, sıcak ve nemli hava solumak gereklidir. Soğuk mevsimlerde ve allerji sezonunda, ısıtılmış havuz ve jimnastik salonlarını tercih ediniz; kapalı alışveriş merkezlerinde gezinin ve egzersizlerinizi evde yapın. Bunlara ek olarak aşağıdaki ilaçları da alın;

Kortikosteroid inhaiasyonu Astım hastası olanlar, kortikosteroid inhaiasyonu ile egzersizlerin uyardığı krizleri elimine ederler ve azaltırlar. Bunun yanında, kortikosteroid inhalasyonunu egzersiz başlamadan önce yapmak (düzenli olarak yapmadıkça) yardımcı olmaz.

Beta2 agonisti inhaiasyonu Egzersiz başlamadan 15 dakika önce, albuterol inhaiasyonu yapın.
Kromil sodyum ve nedokromil Bu ilaçlardan birini egzersize başlamadan 15 dakika önce alın.

Montelukast Günde bir kere lökotrien antagonist montelukast almak, birçok kişiye rahatlama verse de herkeste bu etkiyi yaratmaz.

Hergün dışarda egzersiz yapmak zorunda olanlar için (astımlı çocıkların gerçeği budur), albuterol, kromolin, ya da nedokromil tedavilerinin tekrar edilmesi yararlı olacaktır. Bunu yapmakta güçlük çekilirse, montelu­kast veya uzun etkili beta2 agonist salmaterol kullanımı tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ