Çocuklara Eksternal kardiak masaj

Bebek doğduğunda kalp sesleri alınamıyorsa ya da yeterli ventilasyona karşın bradikardi ıs­rar ediyorsa eksternal kardiak masaj uygulanır. Sternumun alt orta kısmına 2 inci veya 3 üncü” parmakla sternum 2 cm kadar aşağı itilecek şe­kilde bası yapılmalıdır. Kompresyon hızı 120/dak olmalı ya da bası solunumla koordine olarak uy­gulanmalıdır (6 kalp atışı — 2 solunum).

Iv — parenteral tedavi

M resüsitasyon uygulanan yenidoğana ilaç ve

Sıvılar umbilikal arter ya da ven kateteri ile ve­rilebilir.

Naloxone .  .yenidoğanda anneye doğum ön­cesi 3 saat içinde morphin veya meperidine ve­rilmesine bağlı solunum depresyonu düşünülü­yorsa naloxone (0.01 mg/kg kas içine veya da­mara) verilebilir.

Asidoz tedavisi .  Devam eden ventilasyon ve eksternal kardiak masaja karşın solunum dep­resyonu,  bradikardi,  siyanoz ve  hipotoni ısrar ederse sodyum bikarbonat ile asidozun düzeltil­mesi gerekir. Bunun için .% 8.4 lük sodyum bi­karbonat solüsyonu, % 10 glükoz ile yarı yarıya sulandırılarak çok yavaş olarak 2 3 meq/kg ve­rilir. Bunu izleyerek 5 10 mi % 10 luk glükoz yine yavaş olarak verilir. Damar yolunu açık tutmak için % 5 lik glükoz perfüzyonuna başlanır.

Epinephrine .  Eksternal kardiak masaj ve ye­terli ventilasyona karşın bradikardi devam eder­se epinephrine 0.5 2 mg damardan ya da endo trakeal yol ile verilir.

Yenidoğanda şok belirtileri varsa 0 rh (—) kan ile 10 20 mi transfüzyon uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ