Elektrik Şoku

Elektrik şoku nefes almayı ya da kalbin atmasını durdurabilir. Bir elektrik devresinden dolayı şok geçiren bir kişi kurtarıcısını da ciddi bir tehlike altına sokar. Elektrik kesilene ya da kişi elektrik kayna­ğından güvenli bir şekilde uzaklaş­tırılana kadar kişiye eliniz ya da başka bir nesne ile dokunmayın.

ilkyardim

Yüksek voltajlarda kişi havaya savrulabilir ve kafa, boyun ve sırt yaralanmaları geçirebilir. Yüksek voltajlı elektrik yerde de iletilebilir. Ayaklarınızda karın­calanma hissediyorsanız elektrik kesilene kadar bu bölgeden uzaklasın.

Anında bakım: Yardım istemesi için birilerine seslenin ya da siz 112’i arayın. Güç kaynağının kapatıldığından emin olana kadar herhangi bir şekilde kişiyi hareket ettirmeye ya da kişiye dokunmaya çalışmayın. Sonra da ağaç dalı, süpürge sapı ya da kuru bir tahta kullanarak kişiyi elektrik kayna­ğından uzaklaştırın.

Havayolunu, nefes almayı ve kan dolaşımını. kontrol edin. Kanama olup olmadığına bakım ve tıbbi yardım gelene kadar kişinin yanından ayrılmayın. Yara sızlıyorsa üzerine sargı bezi koyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ