ELEKTRİK YARALANMASI

3 çeşit elektrik yaralanması vardır: elektrik akımı yaralanması, ark yapan (kısa devre) akımlarda elektrotermal yanıklar ve kumaşın tutuşmasıyla oluşan alev yanıkları. Nadiren bu üç şekil aynı kişide bulunabilir.

Yıldırım çarpmaları veya ark yanıkları iletkenden deriye ulaşan yüksek gerilimli elektrik akımının deride sebep olduğu termal yaralanmalardır. Derideki termal yaralanma çok yoğun ve derindir. Çünkü elektrik arkı yaklaşık 2500°C lik sıcaklığa sahiptir (kemiği harap edecek kadar yüksek). Tutuşan kumaştan olan alev yanıkları sıklıkla yaralanmanın en ciddi şeklidir. Tedavi bütün termal yaralanmalarda aynıdır.

Elektrik akımından olan hasar akım şiddeti ile doğru orantılıdır, bu durum Ohm kanunu ile ifade edilir.Akım vücuda bir defa girdimi, izleyeceği yol değişik organlarda karşılaşacağı rezistana göre değişir. Aşağıdakiler direnç bakımından çoktan aza doğru sıralanmaktadır: kemik, yağ dokusu, tendon, deri, adale, kan ve sinir. Akımın yolu anlık yaşam süresini belirler: örneğin kalp veya beyin dokusundan geçerse ventriküler fibrilasyon yada apneden dolayı derhal ölüm olabilir. Kaslardan geçen akım uzun kemik kırıkları veya dislokasyonları oluşturulacak şiddetle spazmlara sebep olabilir.

Akımın şekil de yaralanmanın ciddiyeti ile ilişkilidir. Evlerde pek çok yaralanmaya sebep olan 60 devirli (cycle) olağan alternatif akım özellikle ciddidir. Alternatif akım tetanik kasılmalara sebep olur ve hasta temas halinde kilitlenir kalır. Ev akımları ile temasta kardiak arrest olağandır.

Elektrik akımı yaralanmaları yanıklardan daha çoktur. Fokal yanıklar giriş noktasında olur ve deri yoluyla çıkar. Vücuda bir kez girince termal yanıktan ziyade çarpmaya benzer yaralanma oluşturararak adele boyunca ilerler. Sıklıkla ekstremitelerdeki derin damarlarda, başlangıçtaki muayene bulgulanndakinden daha derin doku nekrozu oluşturan trombozis meydana gelir. Elektrik yaralanmalarının tedavisi diğer herhangi faktörden ziyade derin adale ve sinir harabiyetinin yaygınlığına bağlıdır.

Akut tubuler nekroz riski taşıyan myoglobinüri meydana gelebilir. întravenöz sıvı ile idrar miktarı normalin 2-3 misli seviyede tutulmalıdır. Miyoglobinüri sözkonusu ise idrarın alkalileştirilmesi ve ozmotik diüretiklerin verilmesi gerekebilir.

Bazan elektrik enerjisi ile kırmızı kan hücrelerinin ani olarak harabiyetini takiben hemotokritte hızlı bir düşüş olur. Kan damarlarının yırtılması sonucu derin dokulara kanama olabilir. Bazı vakalarda, tromboze damarlar bütünlüğünü geç olarak kaybeder ve masif interstisiyel kanamaya sebep olurlar.

Giriş ve çıkış yerindeki deri yanıkları genellikle keskin sınırlı hiperemi bölgesiyle çevrili, basık, gri veya sarı renkli tüm tabakaları tutan harabiyet alanı şeklindedir. Ark yanıkları ile beraberse kömürleşme olabilir. Lezyonun alttaki sağlıklı dokuya kadar debridmanı yapılmalıdır. Sıklıkla başlangıçta bulunmayan derin doku harabiyeti vardır. Bu ölü, canlılığını yitirmiş doku da çıkarılmalıdır. Genellikle yaralanmadan 24-48 saat sonra ikinci bir debridman gerekir, çünkü ilk seferkinden daha yaygın bir nekroz bulunur. Yaranın yaygınlığı ve derinliği sebebiyle yanığı kaplayan derinin çıkarılma yöntemi kişinin ustalığına kalmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ