Elektriksel İncelemeler

Vücudunuz, kalp atışı ve kas  hareketleri gibi birçok işlevi yerine getirmek için, elektrik enerjisine dayanır. Bu enerji, vücudun dış kısmından, cildin üzerine yerleş­tirilen elektrotlar vasıtasıyla tespit edilebilir. Anormal değerler, koroner arter hastalığı veya epilepsi gibi hastalıkların teşhi­sinde yardımcı olur.

En yaygın iki elektriksel inceleme olarak, elektrokardiyogram ve elektroensefalogram gösterilebilir.
Doktorların, beyin ve sinir­lere ilişkin bozuklukları değer­lendirmede kullandığı elektriksel incelemelerin bazıları aşağıda açıklanmıştır:

UYARILMIŞ POTANSİYELLER

Bu testler, beynin çeşitli uyarıcılara nasıl tepki verdiğini izlemede kulla­nılır. Kişinin kafa derisinin üzerine elektrotlar yerleştirilir ve beyin, ışık, ses veya dokunma yoluyla uyarılır. Beynin elektriksel tepkileri, multipl skleroz veya epilepsi gibi hastalıklara işaret edebilir.

ELEKTRONİSTAGMOGRAFİ

Elektrotlar, göz kaslarının hareke­tini ölçer. Herhangi bir dürtü olmaksızın veya kulak yoluna farklı ısılarda su püskürtülen bir kalori testi esnasında, anormal göz hareketleri (nistagmus adı verilir) meydana gelebilir.

ELEKTROMİYOGRAFİ

Bir elektromiyogram, kastaki elektriksel aktiviteyi ölçer. Kasın içerisine, üzerinde kayıt yapan bir elektrot bulunan, ince bir iğne yerleştirilir. Daha sonra, siz incelenmekte olan kası gerip gevşetirken ortaya çıkan, elektrik sinyalleri ölçülür. Elektromiyografi, kas distrofisi gibi hastalıkların teşhisinde kullanılabilir.

SİNİR İLETİMİ İNCELEMESİ

Bu testte, belli bir sinirin işleyi­şini incelemek üzere, elektrotlar kullanılır. Sinire, hafif bir elektrik sinyali gönderilir ve elektrotlar sinyalin sinir boyunca ilerleyiş süresini kaydeder. Bu test genel­likle, bilekte bulunan orta sinirdeki bir sıkışmanın, elektrik sinyalini geciktirdiği, karpal tünel sendromunun teşhisinde kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ