Elektroensefalogram

Elektroensefalogram (EEG), elektrokardiyograma benzer. Bir EEG ile, kafa derisine yerleştirilen elekt­rotlar vasıtasıyla, beynin farklı bölgelerindeki elektriksel aktivite kaydedilir.

Elektrotlar, beyninizin ürettiği elektrik sinyallerini toplar ve kablo vasıtasıyla, sinyalleri kuvvetlen­dirip beyin dalgası örneklerinin izlenmesini sağlayan bir kayıt cihazına (elektroensefalograf) gönderir. EEG ile, epilepsi ve uyku bozuklukları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarında var olan, beyin dalgalarındaki anomaliler tespit edilebilir. EEG ile, psikiyatrik bozukluklar teşhis edilemez.

Sonuçları etkileyebilecekle­rinden, testten önceki 24 saat boyunca kafeinden uzak durmanız  veya belli ilaçları almamanız istenebilir. Ancak, doktorunuz istemediği müddetçe düzenli olarak kullandığınız ilaçları almayı bırakmayın. Sonuçların düşük kan şekeri seviyesinden etkilenme­mesi için, testten önce bir şeyler yemeniz istenebilir.

Teknisyen, yapıştırıcı, vakum veya bant kullanarak, kafa derinize (ve bazen de yüzünüze) elektrotlar bağlar. Bazı durum­larda, kafa derisinin içine geçen küçük iğneli elektrotlar kullanılır; bunlar yalnızca ufak bir rahatsızlık verirler. Bu test için saçınızın kesil­mesine gerek yoktur.

EEG süresince, teknisyen önce gözlerinizi kapamanızı, sonra da gözleriniz açık bir biçimde oturmanızı veya sessizce uzanma­nızı isteyecektir.

Anormal beyin dalgalarını üretmek için çeşitli uyarıcılar kulla­nılabilir. Derin derin nefes alıp vermeniz istenebilir. Gözlerinize, hızla yanıp sönen bir ışık kaynağı tutulabilir. Ayrıca, beyin dalgala­rının siz uyurken kaydedilebilmesi için, testten bir gece önce uyuma­manız da istenebilir.

Bu koşullar altında yapılan kayıtlar, doktorunuza, beyninizin çeşitli uyarıcılara nasıl yanıt verdi­ğini gösterir ve anomalilere işaret edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ