Elektrokardiyografi (EKG)

Elektrokardiyogram (EKG), kalp kası içinde doğal olarak akan elektrik akımını kaydeden bir testtir. Kalbin odacıkları içerisinde kan pompalanabilmesi için, kalp kasının eşgüdümlü bir biçimde kasılması (daralması) gerekir. Kalbin, sinüs düğümü adı verilen özel bir bölmesi, düzenli bir atış hızı ayarlamak ve kalp kasına ne zaman daralması gerek­tiğini bildiren elektrik sinyal­leri üretmek suretiyle, doğal bir hız belirleyici olarak görev yapar. Kasılma başlı başına, EKG grafiğinde kaydedilebilecek bir elektrik sinyali üretir.

Doktorunuz, grafikteki anormal elektrik akımlarını inceler. Bir EKG, kalpte yeni veya önceden oluşmuş bir hasarı (örneğin, kalp krizinden kaynaklanmış bir hasar), anormal kalp ritimlerini, kalp kası duvarındaki kalınlaşma veya incel­meyi, kalbi çevreleyen dokuda (perikardiyum) iltihaplanmayı ve diğer pek çok sorunu tespit edebilir.

EKG çektirmek acı vermez. İstirahat EKG’si denen bir kayıt, siz muayene masasında hareketsiz yatarken yapılır. Egzersiz EKG’si, siz fiziksel olarak efor sarf ederken çekilir.

ElektrokardiyografiGöğsünüzde, kollarınızda ve bacaklarınızda belli bölge­lere elektrotlar – küçük, yuvarlak, metal plaklar – yerleştirilir. Elekt­rotlar vücuda, vakum cihaz­ları veya yapışkanlar vasıtasıyla yapıştırılır; bunlar, cildinize hasar vermez ve vücudunuza elektrik iletmezler.

Elektrotlar, kalbinizin ürettiği elektrik sinyallerini tespit ederek, bu bilgiyi kablolar vasıtasıyla bir kayıt cihazına gönderirler. Kayıt cihazı, uzun bir kağıt üzerinde, kalp atışlarından alınan elektrik sinyallerinin bir grafiğini oluşturur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ