Enterik ateş

Salmonella suşlarının çoğu in vitro olarak birçok antimikrobiyal ajana duyarlı ise de in-vivo olarak en iyi cevap chlorampheni-col, ampicillin veya trimethoprim-sulfametoxazole (TMP-SMZ) tedavisinde görülmektedir. Enterik fever tedavisinde chlormphenicol 50 mg/kg günlük dozda dört doza bölünerek en az iki hafta süre ile kullanılır. Bu tedavi ile hastaların çoğunda ateş 3-5 gün içerisinde normale döner. Chloramphenicol’e rezistan suşlann neden olduğu infeksiyonlarda alternatif ampicillin veya amoxicil-

AKUT GASTROİNTESTİNALİNFEKSİYONLAR 147

lin’dir. Ampicillin 100 mg/kg günlük dozda dört doza bölünerek en az iki hafta süre Üe verilmelidir. Bazı salmonella suşlan ampi-cilline de dirençlidir. Bu nedenle hem chloramphenicol hem de ampicillin’e rezistan suşlann etken olduğu bir infeksiyon düşünüldüğünde tedaviye chloramphenicol + ampicillin Üe başlanmalı ve antibiyotik hassasiyet testine göre mikroorganizmanın duyarlı olduğu antibiyotiğe devam edilerek diğeri kesilmelidir.

Hem chloramphenicol hem de ampicilline rezistans söz konusu olduğunda seçilecek ilaç TMP-SMZ’dur. Ancak TMP-SMZ’ye de rezistans gelişebilmektedir. Fakat TMP-SMZ’un TMP kısmı multiple rezistan suşlann tedavisinde daha üstün kılmaktadır. Chloramphenicol ile tedavi edilen hastalarda relaps ve kronik taşıyıcı olma insidansı daha fazladır. Bu nedenle taşıyıcıların tedavisinde tercih edilen antibiyotik ampicillin veya amoxicilindir. Taşıyıcılık durumunda bu antibiyotikler 6 hafta süre ile kullanılmalıdır. Rifampin + TMP-SMZ kombinasyonu ile de kronik taşıyıcıların tedavisinde iyi sonuçlar alındığına dair yayınlar vardır.

Son yıllarda yeni quinolone’lar tedavide basan ile kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ