Epididimit

Epididimit, spermi meni kanalına (vas deferens) taşıyan her bir testisin arkasındaki uzun sarmal tüp olan epididimin, yani sperm biriktirme kanalının iltihaplan­ması durumudur. Bu durum, ya genellikle sindirim borusunda mevcut bulunan (cinsel yolla bulaşmayan) bakterilere bağlı bir enfeksiyondan, ya da cinsel yolla bulaşan klamidyadan kaynaklanır. Bazı erkeklerde iltihabın nedeni bulunamaz.

testis1

SEMPTOMLAR
Haya kesenizdeki ağrı ve teslis­lerinizden birinin arkasındaki şişlik, epididimitin ilk belirtisidir ve genellikle birkaç saat içerisinde bunu ateş ve titreme izler. Haya kesenize sıcak bastığını, hassaslaştığını ve dokunduğunuzda sert olduğunu fark edersiniz.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Epididimitiniz olduğundan şüphe­leniyorsanız derhal doktoru­nuza başvurun. Doktorunuz belir­tilerinizin testis torsiyonu gibi başka bir rahatsız­lıktan kaynaklanmadığından emin olmak için sizi muayene edecektir. Eğer enfeksiyondan şüphelenilirse, doktorunuz enfeksiyonun nedenini saptamak için idrarı­nızdan ve prostat bezi salgılarınızdan örnek alacaktır. Ardından da enfeksiyonları genellikle yok eden antibiyotik ilaçlar verecektir.

Enfeksiyon, klamidyadan kaynaklanıyorsa, bu durumda bütün» cinsel partnerlerin de tedavi görmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda doktorunuz yatak istirahatı önere-bildiği gibi, şişliğin inmesi için buz torbası ve ağrı için de analjezik ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir.

Testisiniz tedavi sonrasında eski haline dönmeden önceki birkaç ay boyunca büyümüş bir halde kalabilir. Bu durumda aspirin veya diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar kullanmak iltihaplanmayı kontrol altında tutmaya yarayabilir. Nadir vakalarda, epididimdeki apseyi çekmek için ameliyat gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ